Imaginary reals: A postcolonial ecopsychological reading of George Lamming's In the Castle of My Skin and Edgar Mittelholzer's My Bones and My Flute
İmgesel gerçekler: George Lamming'in In the Castle of My Skin ve Edgar Mittleholzer'ın My Bones and My Flute romanlarının postkolonyal ekopsikolojik okuması
  1. Tez No: 880890
  2. Yazar: CEREN BORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUĞU TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, daha az çalışılan postkolonyal yazarların iki romanını hem ekoeleştirel hem de psikolojik bakış açılarından analiz etmeyi amaçlamaktadır. İki Karayip-İngiliz yazarın-George Lamming ve Edgar Mittelholzer- sömürge döneminde yazılmış romanlarının ekopsikolojik incelemesini içerir. Her iki roman da kültürel kimlik, kolonyal sömürü ve sömürgecilik sonrası manzaranın betimlenmesi sorunlarını irdelemektedir. Bu iki romancının postkolonyal kaygılarla birlikte ekolojik ve psikolojik sorunlarla nasıl baş ettikleri araştırılmaktadır. Eklektik/disiplinler arası teorik bir okuma yoluyla kültürel kimlik, doğa ve benliğin araştırılması ve betimlenmesi açısından iki roman arasındaki benzerlikler ve farklılıklar vurgulanmaktadır. Sonuç bölümünde de önerildiği gibi, her iki yazar Karayipler bağlamındaki sosyal zorlukların, eşitsizliklerin, çevresel sorunların ve adaletsizliklerin birbiriyle bağlantılı olduğunu ve bu nedenle kapsamlı bir okuma gerektirdiğini göstermektedir. Bu iki roman, doğal ve toplumsal dünyalardaki etkileşimle ilişkili olarak farklılıkların ve bireyselliğin ruhsal bütünlüğüne ilişkin geleneksel anlayışı yeniden inşa etme ve onunla uzlaşma girişimleridir. Bu bağlamda bu tez, her iki romanın psikolojik, ekolojik ve sömürge sonrası kimlik sorunu bağlamında disiplinler arası bir okuma ile bu konularda iki roman arasındaki benzerlik ve farklılıkları göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at exploring some of the less-studied postcolonial writers' novels from the perspectives of both ecocritical and psychological vantage points. It includes the ecopsychological exploration of two postcolonial novels by two Caribbean-English writers: Edgar Mittleholzer and George Lamming. Both novels scrutinize the questions of cultural identity, colonial exploitation, and the depiction of postcolonial landscape. It is examined how these two novelists cope with ecological and psychological issues together with postcolonial concerns. The emphasis is on the similarities and differences between the two novels regarding their exploration and depiction of cultural identity, nature and self through an eclectic/interdisciplinary theoretical reading. As it is suggested in the conclusion, each writer shows that the social challenges, inequities, and environmental issues, injustices in the Caribbean context are interconnected, and therefore require a thorough reading. These two novels are attempts at reconstructing and coming to terms with the traditional notion of the psychic wholeness of the diversities and individuality in relation to the whole in the natural and social worlds. In this context, this thesis examines the similarities and differences between the two novels on these issues through an interdisciplinary reading of both novels in the context of psychological, ecological and post-colonial identity issues.