From ?imaginary? to ?real?: A social history of the peasantry in Turkey (1945-1960)
?Tahayyül?den ?gerçek?liğe: Türkiye?de köylülüğün sosyal tarihi (1945-1960)
- Tez No: 240679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ASIM KARAÖMERLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Sociology, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de 1945-1960 döneminde köylülüğün sosyo-ekonomik ve politik gelişimi bir sosyal tarih perspektifi içerisinden incelenmektedir. Aynı zamanda bu çalışma 1945-1960 döneminin köylülük üzerinden yeniden düşünülmesi çabasının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Tarımsal yapıların 1945-1960 döneminde geçirdiği dönüşüm aynı zamanda önceki dönemlerde köylülüğü tanımlayan teorik ve politik bakış açılarının da dönüşmesine yol açmıştır. Bu yüzden bu çalışma boyunca değişen politik ve teorik yaklaşımlar köylülüğün değişen sosyo-ekonomik durumuyla doğrudan bağlantılı bir biçimde ele alınmıştır. Köylülerin değişen politik tavır alış biçimleri Arslanköy Davası'nın incelendiği bölümde de görülebileceği gibi çeşitli örnek olaylar üzerinden gösterilmeye çalışılmıştır. Bu dönemde yoğun bir biçimde ortaya çıkan kırdan kente göç hareketlerinin temel sebepleri tarımsal yapıların dönüşümünün en görünür hale geldiği bir alan olarak tartışılmıştır. Bununla birlikte kültürel alanda köycü bakış açısının dönüşümü Köy Edebiyatı akımının oluşum sürecinin analizi üzerinden ortaya konulmaya çalışılmıştır. Köylülüğün ?tahayyül? olandan ?gerçek? olana doğru gerçekleşen dönüşümü bu çalışma içerisinde köylülük ile ilişkili hemen hemen bütün alanlarda yaşanan dönüşümün tartışılması yoluyla analiz edilmiştir. Böylelikle, yalnızca ideolojik olarak köylülük söyleminin nasıl değiştiği değil, bununla birlikte doğrudan köylülerle ilgili gelişmeler ve köylülüğün dönüşümü bu çalışmanın ana konusunu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the socio-economic ve political conditions of the peasantry in Turkey during the 1945-1960 period through a social history perspective. In the meantime, this study has been prepared as a result of an attempt of rethinking the 1945-1960 period, at least through the peasants, who are chosen here as the main subject. With the transformation of the countryside during the 1945-1960 period the theoretical and political perspectives that previously had defined the peasants also changed. Due to that, during this study, the changing political and theoretical perspectives have been investigated in relation to the changing socio-economic conditions of the peasants. The changing political attitudes of the peasants have been presented through some case studies such as the Arslanköy Case. During this study the main characteristics of the rural migration movements have been investigated as the most visible effect of the rural transformation. The transformation of the peasantist perspective in the cultural sphere also has been investigated through the analysis of the making of the Village Literature genre during this period. In this study, the transformation of the peasantry from ?imaginary? to ?real? was analyzed through the discussion of the transformation of all the spheres that were related to the peasantry. In this way, not only the ideological developments, but also the developments and the transformation that occurred in relation to the peasantry per se became the focus of this study.