Enflasyonun yükselmesinin düşük gelir grubu hanehalkı kırılganlığı ve gelir eşitsizliği üzerindeki etkisi
Household vulnerability and its impact on income inequality
  1. Tez No: 880895
  2. Yazar: PINAR UZUN OKAKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN İRFAN ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Enflasyon ülke genelinde mal ve hizmet fiyatlarında meydana gelen sürekli artışı ve söz konusu artışa düşerek eşlik eden satın alma gücünü ifade etmektedir. Bu çalışmada enflasyonun farklı gelir grupları üzerindeki etkisi incelenmektedir. Düşük ve yüksek gelir grupları üzerindeki asimetrik yansımaları ele alınan enflasyonun gelir eşitsizliğiyle ilişkisi irdelenmekte, asimetrik yansımaların ve kırılganlığın tespitinde Yoksulluk Algı Ölçeği kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı literatür araştırmaları ve saha gözlemleri ışığında enflasyonun yüksek seyrinin süreceği beklentisinin hâkim görüş olduğu mevcut süreçte başlıca sorunların derinliğini kavramak ve düşük gelir gruplarının kırılganlığını derinleştiren unsurları tespit ederek çözüme katkı sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Inflation refers to the continuous increase in the prices of goods and services across the country, accompanied by a corresponding decrease in purchasing power. This study examines the impact of inflation on different income groups. It explores the asymmetric reflections of inflation on low and high- income groups and its relationship with income inequality, using the Poverty Perception Scale to identify asymmetric impacts and vulnerabilities. The aim of this study to understand the depth of the primary issues in the current context, where the expectation of sustained high inflation is the prevailing view, through literature reviews and field observations. By identifying the factors that exacerbate the vulnerability of low-income groups, the study aims to contribute to potential solutions.