Yerel halkın yaşadığı şehirdeki kayak merkezinden yararlanmasını kısıtlayan faktörler: Erzurum örneği
The factors limiting the local people's use of the ski resort in the city where they live: The case of Erzurum
  1. Tez No: 880896
  2. Yazar: MUHAMMET ZEKİ BOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ EVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kış turizmi, dünya genelinde destinasyonlara önemli ekonomik getirileri olan turizm çeşitlerinden biridir. Yerel halk, kış turizminin getirilerinden faydalanmaktadır. Kayak merkezlerinin yerel halk için önemi sadece ekonomik getiri ile sınırlı değildir. Bu destinasyonlar birer rekreasyon alanı olarak yerel halkın sağlıklı yaşamı açısından da önem arz etmektedir. Ancak Türkiye'de yerel halkın kış sporlarına katılımının %1 düzeyinde olduğu düşünüldüğünde kayak merkezlerinden yeterince faydalandıklarını ifade etmek güçtür. Bu noktadan hareketle çalışmada Türkiye'nin ulusal ve uluslararası kış turizmi pazarında en önemli destinasyonlarından biri olan Erzurum'da yerel halkın kış sporlarına katılım kısıtlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Veri toplama aracı olarak anketin kullanıldığı çalışmada kolayda örnekleme tekniği ile 326 kişilik bir yerel halk örneklemine ulaşılmıştır. Çalışmada tanımlayıcı analizler, açımlayıcı faktör analizi, farklılık analizleri ve ilişkisel-nedensel analizlerden yararlanılmıştır. Kış Sporlarına Katılım Kısıtları Ölçeğine uygulanan açımlayıcı faktör analizinde altı boyutlu yapı elde edilmiştir. Maddeler ve faktörler kapsamında yürütülen tanımlayıcı analizler yerel halk için en önemli kısıtların pahalılıkla ilgili olduğunu göstermiştir. Çoklu doğrusal regresyon analizi bulguları, Korku ve Tehlike Algısının memnuniyet ve kayak amaçlı ziyaret eğilimi üzerinde negatif etkiye sahip olduğunu; Pahalılık ve Cazibe Eksikliğinin memnuniyet ile kayak yapma amaçlı ve gezip görme amaçlı tekrar ziyaret eğilimi üzerinde pozitif etkisinin olduğunu göstermektedir. Destinasyon ve Tercih Kaynaklı Kısıtlar ise memnuniyet üzerinde anlamsız, kayak yapma amaçlı ve gezip görme amaçlı tekrar ziyaret eğilimi üzerinde pozitif anlamlı etkiye sahiptir. Farklılık analizlerinin bulguları genel olarak yaş, gelir, cinsiyet vb. demografik örneklem grupları arasında kısıtlara ilişkin algılar açısından anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Winter tourism is one of the tourism types with significant economic returns to destinations around the world. Local people benefit from the benefits of winter tourism. The importance of ski resorts for local people is not limited to economic returns. These destinations are also important for the healthy life of local people as recreation areas. However, considering that the participation of local people in winter sports in Turkey is at the level of 1%, it is difficult to state that they benefit from ski resorts sufficiently. From this point of view, the study aims to determine the constraints of local people's participation in winter sports in Erzurum, one of the most important destinations in Turkey's national and international winter tourism market. In the study where a questionnaire was used as a data collection tool, a sample of 326 local people was reached through convenience sampling technique. Descriptive analyses, exploratory factor analysis, difference analyses and correlational-causal analyses were used in the study. In the exploratory factor analysis applied to the Constraints to Participation in Winter Sports Scale, a six-dimensional structure was obtained. Descriptive analyses of the items and factors showed that the most important constraints for local people were related to cost. The results of multiple linear regression analyses show that Fear and Perception of Danger have a negative effect on satisfaction and propensity to visit for skiing, while Cost and Lack of Attraction have a positive effect on satisfaction and propensity to visit again for skiing and sightseeing. Destination and Choice Constraints, on the other hand, have insignificant effects on satisfaction and positive significant effects on the propensity to revisit for skiing and sightseeing. The findings of the difference analyses generally show that there are significant differences between demographic sample groups such as age, income, gender, etc. in terms of perceptions of constraints.