Dijital oyun tasarımında illüstrasyon
Illustration in digital game design
  1. Tez No: 880897
  2. Yazar: SELDA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kültürel alışkanlığımız haline gelen ve eğlence platformu olan dijital oyunlar ilk tarihlerde kısıtlı imkanlarla kısıtlı olanaklar sunarak eğlendirirken, teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde dikkat çekici tasarımları, hikayeleri ve yazılımları ile eğlence sektörünün büyük bir kısmına yön vermektedir. Bu gelişim oyun sektöründe adeta bir rekabete yol açmış birbiri ardına daha donanımlı oyunlar ortaya çıkmıştır. Skor yapma, oyun kurma, düzey atlama ve puan toplama gibi kullanıcıları cezbeden dijital oyun ögeleri, aynı zamanda kullanıcıları yönlendirmek amacıyla da kullanılabilmektedir. Eğlence ve eğitim sektöründe kullanılan dijital oyunlar; kullanıcıyı yönlendirmek istediği mesaja uygun şekilde tasarlanmalıdır. Dijital oyun tasarımı, illüstrasyon ve teknolojinin kesiştiği bir alan olarak, çağımızın en yenilikçi ve dinamik sanat formlarından birini temsil etmektedir. Bu alandaki illüstrasyonlar, oyun dünyalarını şekillendirme, karakterler yaratma ve hikayeler anlatma konusunda merkezi bir role sahiptir. Gelişmiş dijital araçların ve yaratıcı yaklaşımların kullanımıyla, illüstratörler, oyuncuları etkileşimli bir sanat eserinin içine çeken görsel hikayeler oluşturabilmektedir. Bu araştırmada, dijital oyun tasarımında illüstrasyonun önemini, teknik yönlerini ve oyunların tasarlanırken kullanılan renk paletleri, hikâyenin anlatımı gibi unsurlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Aynı zamanda konu ile ilgili örnekler sunularak, bu eserlerin incelenmiş ve kavramsal çerçevede açıklamalara yer verilmiştir. İllüstrasyonların, oyun mekanikleri ve anlatı yapısı üzerinde nasıl bir dönüştürücü güç olduğunu ortaya koyarak, bu görsel sanatların oyun tasarımındaki yerini ve önemini vurgulamayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada, aynı zamanda, illüstrasyon ve oyun tasarımı arasındaki etkileşimi, bu süreçte ortaya çıkan estetik ve teknik zorlukları ele alacak ve bu alandaki inovasyonların geleceğine dair öngörüler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Digital games, which have become our cultural habit and entertainment platform, were used to entertain by offering limited opportunities with limited possibilities in the beginning. With the development of technology, they now direct a large part of the entertainment sector with their remarkable designs, stories and software. This development has led to competition in the game industry, and more equipped games have been created one after the other. Digital game elements that attract users, such as scoring, setting up games, levelling up and collecting points, can also be used for guiding users. Digital games used in the entertainment and education sectors should be designed according to the message they want to redirect the user. Digital game design, as a field where illustration and technology intersect, represents one of the most innovative and dynamic art forms of our time. Illustrations in this field have a pivotal role in modelling game worlds, creating characters and telling stories. By utilising advanced digital tools and creative approaches, illustrators are able to create visual stories that immerse players in an interactive work of art. This research examines in detail the importance of illustration in digital game design, technical aspects, and elements such as colour palettes and storytelling used in game design. At the same time, by presenting examples related to the subject; these works were analysed, and explanations were given in the conceptual framework. It aims to emphasise the place and importance of these visual arts in game design by revealing how illustrations have a transformative power on game mechanics and narrative structure. This research will also address the interaction between illustration and game design, the aesthetic and technical challenges that arise in this process, and offer insights into the future of innovation in this field.