Elazığ beslenme ve obezite danışmanlığı hizmetleri birimi'ne başvuran kişilerde obezite sıklığı ve obeziteyi etkileyen faktörler
Obesity prevalence and influencing factors of obesity in people applying to Elaziğ nutrition and obesity counselling services unit
  1. Tez No: 880910
  2. Yazar: BURÇİN AYGÜN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE PİRİNÇCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Obezite oluşumunda yanlış beslenme, fiziksel aktivite azlığı, genetik, hormonal bozukluklar, psikolojik sorunlar gibi faktörler yer almaktadır. Bu çalışma Elazığ Beslenme ve Obezite Danışmanlığı Hizmetleri Birimi'ne başvuran kişilerde obezite sıklığı ve obeziteyi etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan bu çalışma Elazığ Merkez Toplum Sağlığı Merkezine bağlı Beslenme ve Obezite Danışmanlığı Hizmetleri Birimi'nde Eylül- Kasım 2015 tarihleri arasında, gönüllülük esasına göre 15 yaş ve üzeri başvuran ilk 302 kişiye yapılmıştır. Veriler, araştırmacı eşliğinde yüzyüze olarak toplanmıştır. Anket formu konu ile ilgili literatürden yararlanılarak hazırlamıştır. Elde edilen veriler Fisher's Exact ve Ki-Kare testleri kullanılarak değerlendirilmiş, p0,05). Sonuç olarak danışanların dörtte biri hafif şişman, yaklaşık yarısı obezdir. Kadınlarda, evli olanlarda, fiziksel aktivite yapmayanlarda, yemeğini hızlı olarak yiyenlerde obezite oranı yüksektir. Eğitim düzeyi arttıkça obezite oranı azalmaktadır. Toplumu obeziteden korumak için yeterli ve dengeli beslenme, fiziksel aktivite gibi konularda eğitim ve hizmet sunumlarına öncelik verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Obesity is among the most important health problems in developed and developing countries today and is considered a disease that causes life-threatening problems. Factors such as malnutrition, lack of physical activity, genetics, hormonal problems and psychological problems are involved in the formation of obesity. This study was conducted to determine in detail the endurance performance and obesity provided to Elazığ Nutrition and Obesity Consultancy Services Unit. This cross-sectional and descriptive study was conducted at the Nutrition and Obesity Consultancy Services Unit of Elazığ Central Community Health Center between September and November 2015, on a voluntary basis, among the first 302 people aged 15 and over who applied. Data were collected face to face with the researcher. The survey form was prepared using literature on the subject. The data obtained were evaluated using Fisher's Exact and Chi-Square tests, and a p0,05). As a result, one quarter of the clients are slightly overweight and approximately half are obese. The obesity rate is high in women, those who are married, those who do not do physical activity, and those who eat quickly. As the education level increases, the obesity rate decreases. In order to protect the society from obesity, priority should be given to education and service provision on issues such as adequate and balanced nutrition and physical activity.