Bariatrik cerrahi sonrası 6. ayını doldurmuş kadınlarda yeme farkındalığı, yeme davranışı, yaşam kalitesi ve biyokimyasal parametrelerin incelenmesi
The investigation of eating awareness, eating behavior, quality of life and biochemical parameters in women who have completed 6 months after bariatric surgery
  1. Tez No: 916292
  2. Yazar: GÜLBEN UÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÖBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Obezite ve obeziteye bağlı metabolik bozukluklar yüksek morbidite ve mortaliteyle ilişkilidir. Bariatrik cerrahi, morbid obezlerde vücut ağırlığı kaybıyla komorbiditenin iyileştirilmesinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Operasyon sonrası beslenme süreci tedavide önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, bariatrik cerrahi geçiren 6. ayını doldurmuş kadınlarda yeme farkındalığı, yeme davranışı, depresyonstres-anksiyete, yaşam kalitesi ve biyokimyasal parametrelerin incelenmesidir. Çalışma, Elazığ'da özel bir hastanede sleeve gastrektomi operasyonu geçirmiş, operasyon sonrası 6. ayını dolduran, 25-40 yaş aralığındaki kadınla yürütülmüştür. Çalışma verileri Temmuz-Aralık 2023 tarihleri arasında, anket bilgi formuyla toplanmıştır. Anket formunda yaş, beyana dayalı vücut ağırlığı (kg), boy uzunluğu (cm), beden kütle indeksi (BKİ), demografik özellikler, hastalık, beslenme alışkanlıkları ve beslenme davranışlarına yönelik olmak üzere öznel değerlendirmeye ilişkin sorular yer almaktadır. Ayrıca ankette Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30), Yetişkin Yeme Davranışı Ölçeği (YYDÖ), Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASÖ-21), Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-12) ile 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı ve biyokimyasal parametreler kullanılmıştır. Çalışmada incelenen değişkenlerden elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesi amacıyla SPSS 26.0 programı kullanılmıştır. Çalışma sonunda bireylerin yaş ortalamasının 33,27±7,84 yıl olduğu ve operasyon sonrası Beden Kütle İndeks ortalamasının 27,11±4,42 kg/m2 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Obesity and obesity-related metabolic disorders are associated with high morbidity and mortality. Bariatric surgery is a highly effective treatment method for improving comorbidity with weight loss in morbidly obese patients. The postoperative nutritional process plays an important role in treatment. The aim of this study is to examine eating awareness, eating behavior, depression-stress-anxiety, quality of life and biochemical parameters in women who have completed their 6th month after bariatric surgery. The study was conducted with women aged 25-40 who underwent sleeve gastrectomy in a private hospital in Elazığ and completed their 6th month after the operation. The study data were collected with a survey information form between July and December 2023. The survey form includes questions regarding subjective assessments such as age, self-reported body weight (kg), height (cm), body mass index (BMI), demographic characteristics, disease, nutritional habits and nutritional behaviors. In addition, the Eating Awareness Scale (EAS-30), Adult Eating Behavior Scale (EAS), Depression Anxiety Stress Scale (DAS-21), Quality of Life Scale (SF12) and 24-hour retrospective food consumption record and biochemical parameters were used in the survey. SPSS 26.0 program was used to statistically evaluate the data obtained from the variables examined in the study. At the end of the study, it was found that the average age of the individuals was 33.27±7.84 years and the average Body Mass Index after the operation was 27.11±4.42 kg/m2.