Eko-köylerin sürdürülebilir kalkınmadaki rolü
The role of eco-villages in sustainable development
- Tez No: 880940
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE ASIMGİL, DOÇ. DR. EYLÜL KABAKÇI GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sanayileşme, kentleşme ve teknolojikleşme hareketleri bireylerin hayatını kolaylaştırsa da çevre üzerinde büyük bir baskı yaratmış ve toplumların sosyo-ekonomik açıdan doğal yapılarında bozulmaya sebep olmuştur. Bu baskı ve bozulmalara çözüm olarak 'sürdürülebilirlik' hareketi ortaya atılmış olup, çevreye zarar vermeden doğayla iç içe olan bir toplum yaşamı öngörülmüştür. Bu kapsamda eko-köyler bir sürdürülebilirlik hareketi ve insanın doğadan bir parça olarak yaşadığı yerleşim birimleri olarak ortaya çıkmıştır. Uluslar özellikle ekonomik birtakım hırslar uğruna kaynaklarını hızla tüketerek çevreye büyük zararlar vermektedir. Bunun sonucunda kalkınmanın sürdürülebilirliği söz konusu olmuştur. Ancak kalkınmanın sürdürülebilirliği sadece çevresel bozulmaları onarmak ve oluşabilecek çevresel sorunlar için önlem almakla sınırlı olmayıp ekonomik ve sosyal açıdan da kalkınmanın sürdürülebilirliği önem arz etmektedir. Bu noktada sürdürülebilirliği tüm boyutlarıyla gerçekleştirme vizyonuna sahip olan eko-köylerin birer kalkınma modeli sunup sunamayacağı bu çalışmanın temel motivasyonudur. Çalışmanın amacı eko-köy hareketi ile gerçekleşebilecek sürdürülebilir kalkınma için nicel bileşenleri ve bu bileşenlerin ölçütlerini belirlemek, belirlenen bileşen ve ölçütlerle birlikte eko-köylerin standardizasyon çalışmalarına rehberlik ve teşvik etmek, eko-köy ve kalkınma kavramları arasındaki ilişkiyi açığa çıkartmaktır. Eko-köylerin sürdürülebilir kalkınma sağlamasında teorik çerçeve çizen bu çalışmada literatür taramasına dayanılmış olup eko-köylerin birer sürdürülebilir kalkınma modeli sunabileceği çalışmanın temel bulgusuyken; mevcut köylerin eko-köylere dönüşümü ile kalkınma sağlanabileceği ve bu dönüşümün belirli ölçütlerle gerçekleştirilmesi gerekliliği, köylerin sürdürülebilir gelecek için birer kurtarıcı niteliğinde olabileceğinden ötürü mevcut köy algısının yıkılması gerekliliği, eko-köylerin sadece çevresel bozulmalara karşı bir çözüm değil sosyal ve ekonomik bozulmalara karşı da birer çözüm niteliğinde değerlendirilmesi gerekliliği bu çalışmanın önerileri kapsamındadır. Bu çalışmanın gelecekte gerçekleştirilmek istenen yerleşim modelleri ve kalkınma temelli çeşitli bilimsel çalışmalar için teşvik edici nitelikle olabileceği değerlendirilmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Sürdürülebilirlik, Sürdürülebilir Kalkınma, Eko-Köyler
Özet (Çeviri)
Although industrialization, urbanization and technologization movements have made life easier for individuals, they have created a great pressure on the environment and caused a deterioration in the socio-economic natural structures of societies. The 'sustainability' movement has been put forward as a solution to these pressures and distortions, and a social life that is intertwined with nature without harming the environment has been envisaged. In this context, eco-villages have emerged as a sustainability movement and settlements where people live as a part of nature. Nations, especially for the sake of some economic ambitions, are causing great damage to the environment by rapidly depleting their resources. As a result, the sustainability of development has been in question. However, the sustainability of development is not limited only to repairing environmental degradation and taking measures for environmental problems that may occur, but also from an economic and social point of view, the sustainability of development is important. At this point, the main motivation of this study is whether eco-villages, which have the vision of realizing sustainability in all its dimensions, can offer a development model. The aim of the study is to determine the quantitative components and criteria of these components for sustainable development that can be realized with the eco-village movement, to guide and encourage standardization studies of eco-villages together with the determined components and criteria, to decipher the relationship between the concepts of eco-village and development. In this study, which draws a theoretical framework for ensuring sustainable development of eco-villages, it was based on literature review and while the main finding of the study is that eco-villages can offer a sustainable development model; development can be achieved by transforming existing villages into eco-villages, and the need for this transformation to be carried out according to certain criteria, the need to destroy the current perception of villages, since villages can be a savior for a sustainable future, the need to evaluate eco-villages not only as a solution to environmental degradation, but also as a solution to social and economic degradation, are within the scope of the recommendations of this study. It is estimated that this study may be of an encouraging nature for the settlement models and various development-based scientific studies to be carried out in the future. KEYWORDS: Sustainability, Sustainable Development, Eco-Villages