A study on ecovillages in the scope of sustainable tourism: The case of Turkey
Sürdürülebilir turizm kapsamında ekoköyler üzerine bir araştırma: Türkiye örneği
- Tez No: 573999
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dünya nüfusundaki hızlı artış ve teknolojinin gelişmesi sonucunda köylerden kentlere göçler artmıştır. Kentlerdeki bu artış hızlı tüketim ve doğada bozulmaya neden olmuştur. İnsanların zaman içinde artan doğa ile buluşma istekleri ve farklılaşan talepler kırsal alanlarda yapılan turizm türlerini ortaya çıkarırken sürdürülebilirlik kavramını da hayatımıza sokmuştur. Turizmin doğayı etkilemesi ve doğadan etkilenmesi turizm sektörünün sürdürülebilirlik kavramı ile bütünleşmesine sebep olmuştur. Çünkü sürdürülebilir turizm hem ekolojinin hem de ekonominin sürdürülebilirliğine katkı sağlamaktadır. Hızlı tüketimin aksine kendi kendine yetebilen toplumlar ve bu yaşayış biçimini benimseyenlerin oluşturduğu gruplar ekoköylere olan talebi arttırmıştır. Bu araştırmada eko-köylerin sürdürülebilir turizm perspektifinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Eko-köy uygulayıcıları ve katılımcılarından oluşan 16 kişi ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler Gömülü Teori yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda eko-köylerin kırılgan bir yapıya sahip olduğu, yapılacak planlama ve pazarlama stratejilerinde farklı adımların izlenmesi gerektiği, farklı turizm çeşitlerini barındırdığı ve sosyal, ekonomik ve ekolojik sürdürülebilirliğin farklı bileşenlerden oluştuğu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid increase in the world population and the development of technology, migration from villages to cities has increased. This increase in cities caused rapid consumption and deterioration in nature. The desire of people to meet with the increasing nature over time and differentiating demands have brought the concept of sustainability into our lives while revealing the types of tourism in rural areas. The impact of tourism on nature and its impact on nature caused the tourism sector to integrate with the concept of sustainability. Because sustainable tourism contributes to the sustainability of both ecology and economy. Unlike rapid consumption, self-sufficient societies and groups of people who adopted this form of living increased the demand for eco-villages. In this research, it is aimed to evaluate eco-villages from the perspective of sustainable tourism. Interviews were held with 16 people, eco-village practitioners and participants. The data obtained from the interviews were analyzed by Grounded Theory method. As a result of the analysis, it was explained that eco-villages have a fragile structure, different steps should be followed in planning and marketing strategies, different types of tourism and social, economic and ecological sustainability are composed of different components.