Yaşlılarda müzik uygulamalarının depresyon ve anksiyete üzerine etkileri: sistematik derleme ve meta analiz çalışması
The effects of music practices on depression and anxiety in the elderly: A systematic review and meta-analysis study
  1. Tez No: 880949
  2. Yazar: EMİNE YÜKSEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER ERER KAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yaşam süresinin uzaması ve doğurganlığın azalmasıyla, nüfus içinde yaşlıların oranı artmakta ve dünya genelinde demografik olarak nüfus yaşlanmaktadır. Nüfus yaşlandıkça, yaşlı insanlar sağlık ve sosyal bakım bütçesinin daha büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Yaşlanmayla beraber depresyon ve anksiyete prevalansı artmakta ve bu yaşlıların yaşam kalitesini azaltmaktadır. Yaşlıların yaşam kalitesini arttırabilecek ve depresif belirtilerine azaltabilecek, maliyet etkin, güvenilir müdahalelere ihtiyaç vardır. Bu da tıp tarihi içinde önemli bir yeri olan müzik terapiyi akıllara getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, yaşlılarda müzik uygulamalarının depresyon ve anksiyete üzerine etkinliğinin tıp tarihi içindeki değişimini, farklı ülke ve bölgelerde yayınlanmış araştırmalar özelinde inceleyerek analiz etmektir. Yapılan tez çalışması, sistematik derleme ve meta analiz çalışması olarak planlandı ve müzik terapinin, yaşlılıkta görülen depresyon ve anksiyete üzerindeki etkisini araştırmak için belirlenen anahtar kelimeler kullanılarak, EBSCOhost, PubMed, Proquest, Science-Direct, Ovid LWW- Medline, ULAKBİM TR Dizin, YÖK Tez Merkezi ve Wiley Online Library veri tabanları kullanılarak taramalar gerçekleştirildi. Taramalar sonucunda yedi çalışma sistematik derlemeye dahil edildi ve dahil edilen çalışmalardan uygun bulunan beş çalışmanın depresyon değişkeni üzerinden meta analizi yapıldı. Çalışmalarda kullanılan ölçeklerin farklılıklar teşkil etmesi sebebiyle, anksiyete değişkeni için meta analiz yapılamadı. Yapılan sistematik derlemede elde edilen çalışmalar, müzik terapinin, yaşlılarda görülen depresyon ve anksiyete düzeylerinde düşüşlere sebep olduğunu gösterdi. Yapılan meta analiz sonucunda ise müzik terapinin yaşlılarda görülen depresyon düzeylerindeki düşüşlere sebep olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
With the extension of life expectancy and the decrease in fertility, the proportion of elderly people in the population is increasing, and globally, the population is aging demographically. As the population ages, elderly individuals constitute a larger portion of the health and social care budget. Along with aging, the prevalence of depression and anxiety increases, reducing the quality of life for these elderly individuals. There is a need for cost-effective and reliable interventions that can enhance the quality of life of the elderly and reduce depressive symptoms. This brings to mind music therapy, which has an important place in the history of medicine. The aim of this study is to analyze the effectiveness of music applications on depression and anxiety in the elderly by examining the changes in the history of medicine, with a focus on research published in different countries and regions. This thesis study was planned as a systematic review and meta-analysis study. To investigate the effect of music therapy on depression and anxiety seen in old age, searches were conducted using the specified keywords in the databases EBSCOhost, PubMed, Proquest, Science-Direct, Ovid LWW- Medline, ULAKBİM TR Index, YÖK Thesis Center, and Wiley Online Library. As a result of the searches, seven studies were included in the systematic review, and a meta-analysis was conducted on five of the included studies that were deemed appropriate for the depression variable. Due to differences in the scales used in the studies, a meta-analysis could not be conducted for the anxiety variable. The studies obtained in the systematic review showed that music therapy led to reductions in the levels of depression and anxiety observed in the elderly. The meta-analysis found that music therapy led to reductions in depression levels observed in the elderly.