İlkokul 4. sınıf sosyal bilgiler dersinde sorumluluk değerinin animasyon destekli eğitim uygulamaları ile öğretimi
Teaching the value of responsibility in primary school 4th grade social studies class with animation supported educational applications
  1. Tez No: 880950
  2. Yazar: ÖMER AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN NİHAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul 4. sınıf sosyal bilgiler dersinde sorumluluk değerinin animasyon destekli eğitim uygulamalarıyla öğretimini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Trabzon'daki bir devlet okulunun 4. sınıfa giden 25 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, sorumluluk değerinin animasyon destekli eğitim uygulamalarıyla öğretiminde karma yöntem araştırma desenlerinden ''iç içe desen'' yaklaşımı kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırma problemlerinin daha rahat anlaşılması sağlanmıştır. Öğrencilerin sorumluluk değerini kavrama düzeylerine etkisi nicel verilerle açıklanıp, nitel verilerle ayrıca desteklenmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında, Sorumluluk Değeri Ölçeği ve etkinlik değerlendirme formlarından yararlanılmıştır. Veriler nicel ve nitel verilere uygun olarak toplanmıştır. Öğrenciler toplam 5 haftalık (15 ders saati) bir uygulamaya katılmıştır. Uygulamadan 1 hafta önce ön test ve uygulamadan 1 hafta sonra son test verileri toplanmıştır. Nitel verilerin analiz kısmında içerik analizi kullanılmıştır. Hazırlanan veriler önce kodlanıp sonra da yorumlanıp bulguları raporlaştırılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin sorumluluk değerinin animasyon destekli eğitim uygulamalarıyla öğretiminin ön test ve son test ölçek puanlarında öğrencilerin sorumluluk değeri kazanmalarında olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir. Sorumluluk değeriyle ilgili yapılan etkinliklerde öğrencilerin; bilinçli tüketici olma, ev, okul ve çevre sorumlulukları hakkında ve sorumlulukları yerine getirmediklerinde karşılaşabilecekleri durumlar gibi konulardaki görüşleri sorumluluk değeri hakkında bilinçlendiklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the teaching of the value of responsibility in the 4th grade primary school social studies course with animation-supported educational practices. The study group of the research consists of 25 students attending the 4th grade of a public school in Trabzon. In the research, the“nested pattern”approach, one of the mixed method research designs, was used in teaching the value of responsibility through animation-supported educational applications. In this context, it is possible to understand the research problems more easily. Its impact on students' level of understanding the value of responsibility was explained with quantitative data and further supported by qualitative data. Responsibility Value Scale and activity evaluation forms were used to collect research data. Data was collected in accordance with quantitative and qualitative data. Students participated in a total of 5 weeks (15 lesson hours). Pre-test data were collected 1 week before the application and post-test data were collected 1 week after the application. Content analysis was used in the analysis part of qualitative data. The prepared data was first coded and then interpreted and the findings were reported. As a result of the research, it was determined that teaching students' responsibility values through animation-supported educational applications had a positive effect on students' gaining responsibility values in the pre-test and post-test scale scores. In activities related to the value of responsibility, students; Their views on issues such as being a conscious consumer, their responsibilities at home, school and the environment, and the situations they may encounter when they do not fulfill their responsibilities showed that they are aware of the value of responsibility.