Ürogenital sistem cerrahisi uygulanan 1-3 yaş dönemi çocukların ebeveynlerine verilen eğitimin ebeveynlerin tuvalet eğitimi bilgi tutum ve ebeveynlik görevlerinde öz-yeterlilik düzeyleri üzerindeki etkisi
The effect of the education given to parents of 1-3 year old children undergoing urogenital system surgery on the parents' self-efficacy levels in toilet training, knowledge, attitude and parenting tasks
  1. Tez No: 880956
  2. Yazar: BEŞİR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR GÖV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tuvalet eğitimi; çocukların istemli ve bilinçli bir şekilde idrar ve dışkılama yapma eyleminin kazandırılmasıdır. Ebeveynlik görevlerinde öz-yeterlilik ise bireylerin ebeveynlik görevlerini yeterli bir şekilde yerine getirdiğine yönelik inanışıdır. Bu çalışma ürogenital sistem cerrahisi uygulanan 1-3 yaş dönemi çocukların ebeveynlerine verilen eğitimin ebeveynlerin tuvalet eğitimi bilgi tutum ve ebeveynlik görevlerinde öz-yeterlilik düzeyleri üzerindeki etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Yarı-deneysel tek gruplu ön test ve son test çalışması olarak tasarlanan araştırmaya 43 ebeveyn dahil edilmiştir. Çalışmada sosyo-demografik ve tuvalet eğitimi yönelik bireysel bilgi formu, Tuvalet Eğitimi Bilgi Tutum Ölçeği ve Ebeveynlik Görevlerinde Öz-yeterlilik Ölçeği kullanılmış ve ebeveynlere birer hafta ara ile üç oturumluk bir eğitim verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Toilet training is the acquisition of the act of urinating and defecating voluntarily and consciously by children. Self-efficacy in parenting tasks is the belief that individuals fulfill their parenting tasks adequately. This study was conducted to determine the effect of education given to parents of 1-3 year old children who underwent urogenital system surgery on their toilet training knowledge, attitudes and self-efficacy levels in parenting tasks. Research; it was designed as a quasi-experimental, single-group pretest and posttest study, and 43 parents were included in the study. In the study, socio-demographic and individual information form for toilet training, Toilet Training Knowledge Attitude Scale and Self-efficacy Scale in Parenting Tasks were used and parents were given a three-session training with one-week intervals.