The clockwork solitude: Gothic aesthetic influence on artistic creation in the art of motion picture
The Clockwork solitude: sanatsal üretimde gotik estetiğin sinema sanatındaki etkisi
  1. Tez No: 880972
  2. Yazar: GONCA MUTAF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YOONG WAH ALEX WONG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışması, gotik üslubun zaman içerisinde çeşitli sanat formlarında işlenişininin incelenmesi ve Gotik sinemayı merkeze alarak, Gotik estetiğin bireysel ve toplumsal kaygılar özelinde kullanımına odaklanmaktadır. Çalışma kapsamında Gotik teriminin kökeninden başlanarak Gotik'in mimariye, edebiyata, film ve animasyona etkileri kronolojik bir sırayla anlatılmıştır. Çalışmanın amacı, Gotik görsel estetiğin ve Gotik anlatının metodolojik yaklaşımlarını üç boyutlu animasyon ile ilişkilendirmektir. Araştırma bulgularının ışığında, toplum içerisineki bireysel izolasyonu ele alan Gotik tarzda bir animasyon uygulaması“The Clockwork Solitude”gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The reinvention of Gothic style in a variety of artistic forms over the course of time is the subject of this thesis. The primary focus of this investigation is on the ways in which Gothic aesthetics have been utilized to address individual and societal concerns in Gothic motion pictures. The chronological history of Gothic is examined in this study, which also covers its beginnings and the ways in which it has influenced architecture, literature, film, and animation. The purpose of this project is to demonstrate features that are relevant to Gothic animation, particularly with regard to visual aesthetics and narrative methodological approaches. The findings of the research had served as the foundation for The Clockwork Solitude, a Gothic animation project that tackles the topic of individual isolation in the context of society.