Making use of nightlife as a tool for resilience: Transfiguring entertainment venues in İstanbul, Mis Sokak
Gece hayatının bir dirençlilik aracı olarak kullanılması: İstanbul Mis sokaktaki değişen eğlence mekanları
- Tez No: 880974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÖRGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, queer kimlik atfedilmiş gece hayatı mekanlarının dönüşümselliklerinin, queer kimlikli öznelerin ve toplulukların gündelik hayatın pratiklerinin değişkenliğindeki ve kamusal alanda var olma mücadelelerindeki dirençliliklerini güçlendirici bir işlevi olması üzerine bir tartışma yürütülmektedir. Bu tartışma süreci için teorik bir zemin oluşturulurken, queer komünite ve kamusal alan dinamikleri arasındaki ikilik ve etkileşim birinci planda olmuştur. Tezin ana tartışması, dört temel üzerine inşa edilmiştir: (i) kamusal alanın üretiminin ve özelliklerinin kavramsallaştırılması (ii) cinselliğin bir boyut olarak dahil edilmesiyle birlikte günlük yaşam pratiklerinin mekansal zamansallıklarında meydana gelen değişiklikler (iii) kamusal alanlardaki görünürlük ve güç dinamikleri ile bunların gece hayatı ve eğlence mekanlarındaki queer gündelik pratiklerle ilişkisi ve (iv) üst-anlatılar ve söylemlerin marjinalleştirilmiş kimliklerin kamusal alanda var olma hallerinin üzerinde kontrol edici ve şekillendirici yansımaları. Tez çalışmasının saha araştırması süreci üç adımda gerçekleştirilmiştir. Makro, mekansal ve mikro alanlar sırasıyla temsil, yasama organları ve kamusal alanlar aracılığıyla analiz edilmiştir. İlk olarak, Beyoğlu'ndaki kamusal alandaki daralmaya, sıkışmaya ilişkin makro alan ve basılı yayınlar üzerine 2006-2018 yılları arasına dair bir söylem analizi gerçekleştirilmiştir. Bu analizden objektif bulgular elde edilebilmesi için, kodlama sistemleri ile birlikte MAXQDA yazılımından faydalanılmıştır. Bir sonraki adım olan mekan temelli analiz, Beyoğlu'ndaki queer hareketinin zorluklarının ve kazanımlarının zaman içinde nasıl değiştiğine dair tarihsel bir detaylı araştırmayı kapsamaktadır. Topluluğun günlük rutinlerinde ve mekansallığında meydana gelen değişikliklerle birlikte, zamanla eğlence mekanları ve Mis Sokak'ta meydana gelen yoğunlaşma bu analiz sırasında dikkat çekmekte. Kuir kimliğine sahip altı eğlence mekanından dördünün orada işletildiği düşünülürse net bir örnek olay kurgusu yapabilmek için araştırmanın kapsamının Mis Sokak'a olarak daraltılması, çalışmanın verilerinin tutarlılığı için önemliydi. Saha çalışmasının son aşamasında, yedi farklı katılımcıyla anlatı yaklaşımını baz alan bir röportaj çalışması yapılmıştır. Röportajların yapılandırılmasında katılımcıların hem geçmiş hem de güncel koşullara ilişkin düşüncelerinin anlaşılmasının yanı sıra kişisel hikayeleri ve queer topluluğa dair hikayelerini öğrenmek hedeflenmiştir. Bu röportajlar yine bir tematik analiz ve kodlama sistemi geliştirilerek (i) gece hayatı pratiklerinin ve queer eğlence mekanlarının oluşumunda arka plandaki motivasyonları, (ii) bu mekanların sosyal, fiziksel ve işletim yönleri, (iii) sosyal ve yapılı çevre temelli mücadeleler ve problemler ile son olarak (iv) bireysel söylemlerin ve anlatıların odaklandığı ana bağlamlar hakkında derinlemesine bir çerçeve kurgulayabilmek için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the transfigurative characteristics of queer nightlife venues which enables queer identities and communities to maintain resilience with constant changes in daily life practices and their struggle to exist in public space. The dichotomy and interaction between the queer community and public space dynamics were preeminent in building a theoretical ground for the deliberation process. This discussion is comprised of four pillars: (i) the conceptualization of the production and characteristics of public space; (ii) changes in the spatial temporalities of everyday activities with the inclusion of sexuality as a dimension; (iii) visibility and power dynamics in public spaces and their correlation with queer everyday practices on nightlife and entertainment venues; and (iv) meta-narratives and discourses and their controlling repercussions on public space for marginalized identities.The field research process of this discussion was conducted in three steps. Macro, spatial and micro realms were analyzed in turns through representation, legislative bodies, and public spaces. First, the discourse analysis between the years 2006 to 2018 on the macro realm insight on the congestion of public space in Beyoglu. The MAXQDA software was employed for this analysis in order to obtain objective findings from the coding-based qualitative analysis. The space-based analysis then paid close attention to how the hardships and triumphs of the queer movement in Beyoglu have changed through time. Along with changes in the community's everyday routines and spatiality, which concentrate attention on entertainment establishments and Mis Sokak. It was required to narrow the scope exclusively to Mis Sokak in order to construct a clear case study considering four out of the six queer-identified entertainment venues were operated there. The case study's last phase entails conducting narrative interviews with seven different persons in order to acquire their perspectives on the past and ongoing circumstances as well as their interpersonal narratives and collective encounters. Again, using thematic analysis and a coding system, these narrative interviews were analyzed to obtain specific knowledge around (i) the underlying motivations behind nightlife practices and queer entertainment venues, (ii) social, physical, and operational aspects of these venues, (iii) social and built environment-based struggles and finally (iv) main contexts the discourses centered.