Majör depresyon tanılı evli kadın hastalarda eş şiddetinin intihar olasılığına ve tedavi uyumuna etkisi
The effect of spouse violence on suicide probability and treatment compliance in married women patients diagnosed with major depression
- Tez No: 880985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, majör depresyon tanılı evli kadın hastalarda eş şiddetinin, intihar olasılığına ve tedavi uyumuna etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini 16 Ocak 2023-17 Temmuz 2023 tarihleri arasında Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesinde psikiyatri kliniğinde yatan veya psikiyatri polikliniğine ayaktan tedavi edilmek üzere başvuran majör depresyon tanılı 124 evli kadın hasta oluşturdu. Veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Kadına Yönelik Eş Şiddet Ölçeği (KYEŞÖ), İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ), Morisky Tedavi Uyum Ölçeği (MTUÖ) kullanıldı. Verilerin analizi SPSS istatistik 22.0 versiyonu ile yapıldı. Araştırmaya katılan majör depresyon tanılı evli kadın hastaların yaş ortalamalarının 40,98±10,03 (19-62 yaş arası), %32,26'sının ilkokul mezunu, %62,9'unun ev hanımı, %41,94'ünün klinikte yatış yaptığı, %37,1'inin intihar girişiminde bulunduğu belirlendi. Majör depresyon tanılı hastaların ölçek toplam puan ortalamaları; BDE 31,45±10,59, KYEŞÖ 76,73±24,5, İOÖ 77,53±18,89 ve MTUÖ 2,35±1,39 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the effect of spousal violence on suicide probability and treatment compliance in married female patients with major depression. The sample of the study consisted of 124 married female patients diagnosed with major depression who were hospitalized in the psychiatry clinic or applied to the psychiatry outpatient clinic for outpatient treatment at Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital between January 16, 2023 and July 17, 2023. Personal Information Form, Beck Depression Inventory (BDI), Spouse Violence Against Women Scale (SVAWS), Suicide Probability Scale (SPS), Morisky Medication Adherence Scale (MMAS) were used as data collection tools. The analysis of the data was carried out with SPSS statistical 22.0 version. It was determined that the average age of married female patients diagnosed with major depression participating in the study was 40.98±10.03 (between 19-62 years old), 32.26% of them graduated from primary school, 62.9% of them were housewives, 41.94% of them had hospitalization in the clinic, 37.1% of them had attempted suicide. The mean total scale scores of the patients diagnosed with major depression were as follows: BDI 31.45±10.59, SVAWS 76.73±24.5, SPS 77.53±18.89 and MMAS 2.35±1.39.