Böbrek biyopsilerinde elektron mikroskopinin diagnostik rolünün değerlendirilmesi: Retrospektif çalışma
Evaluation of the diagnostic role of electron microscopy in kidney biopsies: A retrospective study
  1. Tez No: 880986
  2. Yazar: MÜNEVVER ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU COŞKUN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Böbrek vücut homeostazisinde önemli rollere sahip bir organdır. Fonksiyonel ve yapısal olarak en küçük birimi olan nefron yapısı, glomerül ve tübülerden oluşmaktadır. Nefropati olarak da isimlendirilen renal hastalıklar, çok çeşitli etyolojileri ve farklı klinik tabloları olduğu için tanılarını koyup tedavi planlamasını yapmak multidisipliner bir yaklaşım gerektirmektedir. Böbrek biyopsileri hastalık tanılarının, aktivitesinin ve prognozunun belirlenmesi için oldukça önemlidir. Biyopsi örneklerinde ışık, immünofloresan ve elektron mikroskobik (EM) bulguların beraberce değerlendirilmesi daha kesin ve doğru sonuçlar sağlamaktadır. Çalışmamızda EM bulgularının tanıya katkısını ve tanıyla ilişkisini analiz etmek amacıyla 2013-2022 yılları arasındaki 10 yıllık dönemde laboratuvarımıza rutin olarak gönderilen böbrek biyopsi örnekleri incelendi. Tüm hastaların sonuçları analiz edilerek EM'nin klinik tanı, patolojik ve biyokimyasal sonuçlarla ilişkisi ve tanıdaki katkısı değerlendirildi. Toplam dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uyan 736 hastanın verileri analiz edildi. En sık görülen hastalıkların membranöz (%17,3), IgA (%15,5) ve diyabetik (%15,1) nefropati olduğu görüldü. Tanı konulurken EM hastaların %67,1'inde yardımcı, %21,2'sinde gerekli/kritik role sahipken %11,7'sinde katkısının olmadığı tespit edildi. Klinik tanılar ile EM bulguları arasındaki ilişki ve hastalara ait ultrastrüktürel bulguların görselleri kullanıldı. Ayrıca lokalizasyondan bağımsız olarak EM'de tespit edilen birikimlerle direk immünfloresan (DİF) boyanmalarının ilişkili olduğu görüldü. Proteinüri seviyesi ile pedisel düzleşmesi ve birikimlerin arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edildi. Literatürle uyumlu olarak böbrek biyopsilerinin değerlendirilmesinde elektron mikroskopinin vazgeçilmez bir yöntem olduğu sonucuna varıldı. EM bulgularının diğer yöntemlerle elde edilen bulgularla ilişkisiyle ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The kidney is an organ that plays important roles in body homeostasis. The nephron structure, which is the smallest functional and structural unit, consists of glomeruli and tubules. Since renal diseases, also called nephropathy, have a wide variety of etiologies and different clinical presentations, diagnosing and planning treatment requires a multidisciplinary approach. Kidney biopsies are very important for determining disease diagnosis, activity and prognosis. Evaluating light, immunofluorescence and electron microscopic (EM) findings together in biopsy samples provides more precise and accurate results. In our study, kidney biopsy samples that routinely came to our laboratory in the 10-years period between 2013 and 2022 were examined in order to analyze the contribution of EM to the diagnosis and its relationship with the diagnosis. The results of all patients were analyzed and the relationship of EM with clinical diagnosis, pathological and biochemical results, and its contribution to the diagnosis were evaluated. Data from a total of 736 patients who met the inclusion and exclusion criteria were analyzed. The most common diseases were membranous (17.3%), IgA (15.5%) and diabetic (15.1%) nephropathy. EM was found to have a helper role in 67.1% of the patients, a necessary/critical role in 21.2%, and no contribution in 11.7% of the patients. The relationship between clinical diagnoses and EM findings and images of the patient's ultrastructural findings were used. In addition, it was observed that immunofluorescence staining was associated with the accumulations detected in EM. Similarly, a significant relationship was found between proteinuria level and pedicel effacement and deposits. It was concluded that electron microscopy is an indispensable method in the evaluation of kidney biopsies, in accordance with the literature. More studies are needed regarding the relationship between EM findings and findings obtained with other methods.