Investigation of the mechanisms of statin use in prevention of contrast induced nephropathy in rats
Kontrast madde ilişkili nefropatiyi önlemede statin kullanım mekanizmalarının sıçanlar üzerinde araştırılması
  1. Tez No: 880992
  2. Yazar: MESUT MOLLAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
MESUT M. (2023). Kontrast ilişkili nefropatiyi önlemede statinlerin etki mekanizmasının sıçanlar üzerinde araştırılması. Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Doktora tezi, İstanbul. Amaç: .Iyotlu kontrast maddeler teşhis ve tedavi amaçlı girişimsel prosedürlerde giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu kontrast madde ilişkili akut böbrek hasarı (KM-ABH) olarak adlandırılan iyatrojenik böbrek fonksiyon bozukluğu insidansının artmasına neden olur. Hastane kaynaklı edinilmiş akut böbrek hasarı (ABH) vakalarının yaklaşık üçte birini oluşturmaktadır. KM-ABH'NIN en yaygın tanımı, KM maruz kaldıktan 24-72 saat sonra serum kreatinin değerinde başlangıç değerine göre %25 veya daha fazla artış veya 0,5 mg/dl veya daha fazla mutlak artıştır. KM-ABH nedeniyle hastanede kalış süreleri ve mortalite riski artmaktadır Bu nedenle KM-ABH için önleyeci stratejilere ihtiyaç vardır. Birçok çalışma, renoproteksiyon dahil olmak üzere pleiotropik etkiler sergileyen statinlerin kolesterol düşürücü etkilerinin yanında KM-ABH insidansını önemli ölçüde azalttığını bildirmiştir. Çalışmamızdaki temel amacımız statinlerin KM-ABH' nı önlemedeki etkisini göstermek ve etki mekanizmalarını tespit etmektir. Materyal & Metot: Çalışmada yetişkin erkek Spraque-Dawley ırkı sıçanlar kullanılmıştır. 30 sıçan eşit olarak Rosuvastatin grubu (rosuvastatin + ioheksol + furosemide + dehidratasyon), Atorvastatin grubu (atorstatin+ioheksol + furosemide + dehidratasyon), CFD grubu (ioheksol + furosemide + dehidratasyon), FD grubu (furosemide + dehidratasyon) ve D grubu (dehidratasyon) olmak üzere 5 gruba ayrılmıştır. Deneyde oluşturulan gruplarda sıvı kısıtlaması yoluyla akut böbrek hasarı oluşturulmuştur. Üç gruba ioheksol 15 ml/kg uygulanarak KM-ABH oluşturulmuştur. Bu üç gruptan ikisi seçilerek bir grup 20 mg/kg/gün Atorvastatin ve diğeri 10 mg/kg Rosuvastatin ile tedavi edilmiştir. Tüm grupların böbrekleri histopatolojik olarak incelenmiştir. Alınan kan örneklerinden malondialdehit (MDA) oluşumu, glutatyon peroksidaz (GPx) ve katalaz (CAT) enzim aktivitelerinin spektrofotometrik yöntemle belirlenmesi için eritrosit kullanılmıştır. ABH tanısı için serum kreatinin seviyeleri kullanılmış ve tubuler hasarın değerlendirilmesi amacıyla ELISA Kit ile serum nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (NGAL) düzeyleri ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmamızdaki her biri 6 denekten oluşan 5 gruptan kontrast madde verilen 3 grubun da ortalama kreatinin seviyeleri kontrol gruplarına göre yüksek saptanmıştır. CFD grubu kreatinin seviyeleri Atorvastatin, FD ve D gruplarıyla karşılaştırıldığında istatiksel anlamlı fark saptanmıştır. Rosuvastatin ve CFD grubunun kreatinin seviyeleri arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır. Tüm grupların eritrosit MDA seviyesi ve eritrosit GPx ve CAT enzim seviyeleri karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır. Histopatolojik incelemede meduller konjesyon ve tubuler hasar skorları değerlendirilmiştir gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç: Atorvastatin, kontrast madde ilişkili akut böbrek hasarı oluşumunu önlemede etki gösterirken rosuvastatinin renoprotektif bir etkisi görülmemiştir. Atorvastatin, kontrast madde nedenli kreatin seviyelerinin yükselmesini önlemesine ragmen, literatürde kontrast maddenin olşturduğu düşünülen tubuler toksisiteyi ve oksidatif stress artışını önlemedeki ilişkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
MESUT M. (2023). Investigation Of The Mechanisms Of Statin Use In Prevention Of Contrast Induced Nephropathy In Rats. Yeditepe University, Institute of Health Science, Department of Pharmaceutical Toxicology PhD thesis, İstanbul. AIM: The use of contrast media in diagnostic and other procedural settings has been increasing exponentially, which increases the incidence of a state of iatrogenic kidney function impairment called contrast induced acute kidney injury (CI-AKI). Roughly one third of all hospital acquired kidney injury has been attributed to exposure to radiographic contrast media. The most widely accepted definition of contrast induced nephropathy (CIN) is either a 25% or more increase from the baseline value of serum creatinine or a 0.5 mg/dl or more absolute elevation within 24 to 72 hours of contrast media administration. CI-AKI greatly increases the mortality risk and hospital stay of patients which creates a need for preventative strategies against this condition. Many studies have suggested that alongside their cholesterol lowering properties, statins may exert pleiotrophic effects, including renoprotection, and significantly lower the incidence of CI-AKI. The aim of this study is to observe the efficacy of statins in preventing CI-AKI and demonstrate their mechanism of action. Material & Method For our animal experiment protocol, 30 adult male Spraque-Dawley rats were used. The subjects were equally divided into 5 groups: Rosuvastatin group (rosuvastatin + iohexol + furosemide + dehydration), Atorvastatin group (atorstatin + iohexol + furosemide + dehydration), CFD group (iohexol + furosemide + dehydration), FD group (furosemide + dehydration) and D group (dehydration). For generation of acute kidney injury, the fluid intake of subjects was restricted. CI-AKI was created by administering iohexol 15 ml/kg to three groups. Two of these were selected and they received 20 mg/kg/day Atorvastatin and 10 mg/kg Rosuvastatin, respectively. The renal tissues of all groups were studied histopathologically. From the blood samples, erythrocytes were used to determine the formation of malondialdehyde (MDA), activities of the enzymes glutathione peroxidase (GPx) and catalase (CAT). These parameters were measured spectrophotometrically. Serum creatinine levels were used for the diagnosis of AKI and serum neutrophil gelatinase associated lipocalin (NGAL) levels were measured with ELISA Kit to evaluate tubular damage. Results: 3 out of 5 groups that received contrast media, had higher average values of serum creatinine compared to the control groups. There was a statistically significant difference in serum creatinine levels of the CFD group, compared to Atorvastatin, FD and D groups. There was no statistically significant difference between creatinine levels of Rosuvastatin and CFD groups. Concerning the erythrocyte MDA level and erythrocyte GPx and CAT enzyme activities of all groups, no statistically significant difference was observed. In the histopathological examination, medullary congestion and tubular damage scores were evaluated and there was no statistically significant correlation detected. Conclusion: While atorvastatin is effective in preventing contrast media induced acute kidney injury, the same reno-protective property is not applicable to Rosuvastatin. Although atorvastatin prevented the elevation of serum creatinine in response to contrast media, the same correlation was not evident with prevention of tubular injury or increase in oxidative stress, which were associated with contrast media in priorly published literature.