Atorvastatin ve İrinotekan'ın meme kanseri üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Atorvastatin and Irinotecan on breast cancer
- Tez No: 864976
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YALÇIN AZARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Genetik, Pharmaceutical Toxicology, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Statinler, keşfedilen ilk kolesterol düşürücü ajanlardır. Kolesterol kan düzeylerini önemli ölçüde düşürme yetenekleri nedeniyle, uluslararası kılavuzlar statinleri hiperkolesterolemi için birinci basamak tedavi olarak kabul etmektedir. Statinler, kolesterol ve metabolitlerinin sentezini inhibe ederek çeşitli kanser türlerinde antiproliferatif etkiler göstermiştir. Bir dizi gözlemsel çalışma, statin kullanıcılarında kanser başlangıcında bir risk azalması veya kanser sonuçlarında iyileşme olduğunu bildirmiştir. Farklı kanser türleri üzerinde gerçekleştirilen birçok in vitro ve in vivo çalışma, statinlerin kanser hücresi proliferasyonunu ve metastazı inhibe ettiği moleküler mekanizmaların altını çizmiştir. Bu mekanizmalar, statinlerin kanser tedavisi ve önlenmesinde kullanılmasının temeli olarak kabul edildi. Statinlerin antiproliferatif etkileri, hem mevalonat yolunun inhibisyonunun hem de pleiotropik etkilerinin, yani antioksidan, antiinflamatuar ve immün modülatör özelliklerinin bir sonucudur ve hastanın sağkalımı ve kanser nüksü üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu çalışmasında, Atorvastatin ve İrinotekan'ın ayrı ayrı ve birlikte, MDA-MB-231 meme kanseri hücreleri üzerindeki sitotoksik ve metastatik etkisi araştırılmıştır. Ayrıca çalışmada Bcl-2, Akt-1 ve BAD proteinleri ile moleküler kenetleme analizleri yapılarak çalışma sonuçları teorik olarak desteklenmiştir. Çalışma sonuçları bir ön çalışma niteliğinde olup ileriki çalışmalarda moleküler mekanizmaları çalışılacak ve yeni tedavi metodlarının keşfi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Statins were the first cholesterol-lowering agents discovered. Because of their ability to significantly lower cholesterol blood levels, international guidelines recognize statins as first-line treatment for hypercholesterolemia. Statins have demonstrated antiproliferative effects in various types of cancer by inhibiting the synthesis of cholesterol and its metabolites. A number of observational studies have reported a reduced risk of cancer onset or improved cancer outcomes in statin users. Many in vitro and in vivo studies on different types of cancer have highlighted the molecular mechanisms by which statins inhibit cancer cell proliferation and metastasis. These mechanisms have been considered the basis for the use of statins in cancer treatment and prevention. The antiproliferative effects of statins are a result of both the inhibition of the mevalonate pathway and their pleiotropic effects, that is, their antioxidant, anti-inflammatory and immunomodulatory properties, and have a major impact on patient survival and cancer recurrence. In this study, the cytotoxic and metastatic effects of Atorvastatin and Irinotecan, separately and together, on MDA-MB-231 breast cancer cells were investigated. In addition, the study results were theoretically supported by molecular docking analyzes with Bcl-2, Akt-1 and BAD proteins. The study results are a preliminary study, and in future studies, molecular mechanisms will be studied and new treatment methods will be discovered.