Dekompanse kalp yetmezliği ile acil servise başvuran hastalarda kan gazında baz açığı değerlendirmesinin hasta sonlanımı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of base excess evaluation in bloodgas analysis on patient outcomes in patients presenting to theemergency department with decompensated heart failure
  1. Tez No: 880997
  2. Yazar: MÜZEKKA MERT MANAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜÇLÜ SELAHATTİN KIYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Dekompanse Kalp Yetmezliği ile Acil Servise Başvuran Hastalarda Kan Gazında Baz Açığı Değerlendirmesinin Hasta Sonlanımı Üzerine Etkisinin Araştırılması Akut dekompanse kalp yetmezliği, hastaneye başvuruların %50-70'ini oluşturan akut kalp yetmezliğinin en yaygın şeklidir. Akut dekompanse kalp yetmezliği, patofizyolojisi tam olarak anlaşılamayan ve tedavi seçenekleri sınırlı olan bir durum olmaya devam etmektedir. Kronik kalp yetmezliğinin tedavisine yönelik kılavuzlar gelişmesine karşın aynı gelişmeler Akut dekompanse kalp yetmezliğinin tedavisi için söylenememektedir. Akut dekompanse kalp yetmezliğinin optimal olmayan tıbbi tedavisi, sıklıkla hastaneden taburcu olduktan sonra tekrarlayan hastaneye yatış, morbidite ve mortalite riskinde artışa neden olmaktadır. Bu çalışma dekompanse kalp yetmezliği acil servise başvuran hastalarda kan gazı değerlendirilmesinin hasta sonlanımı üzerine etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Prospektif olarak planlanan çalışmaya, 6 aylık bir sürede, ……tarihleri arasında üçüncü basamak bir üniversite hastanesinin acil Servis'ine başvurusunda Akut dekompanse kalp yetmezliği olarak kabul edilen, evreni bilinen örneklem yöntemi ile =0.05 serbestlik derecesinde, %95 güven aralığında toplam 455 hasta alınmıştır. Çalışmanın verilerini dahil edilme kriterlerini taşıyan hastaların demografik özellikleri, tıbbi değerlendirmeleri ve primer hekimi tarafından yapılmasına karar verilmiş kan gazı ve biyokimya sonuçları oluşturmuştur. Çalışmadaki yaşamsal ve laboratuvar bulgularının sınıflandırılması güncel literatür bilgileri doğrultusunda standart kabul edilen değerler aralığında yapılmıştır. Bu araştırma için hastaların birincil hekimi tarafından önerilen tetkik ve tedavi dışında herhangi bir uygulama veya istem yapılmamıştır. Hastaların acil servisteki tıbbi sonlanımları çalışma verilerinin de sonlanımını oluşturmuştur. Hastalardan toplanan verilerin istatistiksel analizleri, IBM SPSS Statistics v25.0 ve kestirilen olasılık değerlerinden ROC eğrilerinin elde edilmesi ve karşılaştırılması, lojistik regresyon çoklu değişken modeli için MedCalc® Statistical Software version 22.0 analiz programlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effect of Base Excess Evaluation in Blood Gas Analysis on Patient Outcomes in Patients Presenting to the Emergency Department with Decompensated Heart Failure Acute decompensated heart failure constitutes 50-70% of hospital admissions related to heart failure and remains a condition with poorly understood pathophysiology and limited treatment options. Despite advancements in guidelines for chronic heart failure management, similar progress in the treatment of Acute decompensated heart failure constitutes has been lacking. Inadequate medical management of Acute decompensated heart failure constitutes often leads to recurrent hospitalizations, increased morbidity, and mortality after discharge. This study was designed to investigate the impact of blood gas analysis on patient outcomes in individuals presenting to the emergency department with Acute decompensated heart failure constitutes. A prospective study was conducted over a period of six months, from [insert dates], at a tertiary university hospital's emergency department. A total of 455 patients diagnosed with acute decompensated heart failure using a known sample method with α=0.05 and a confidence interval of 95% were included. Demographic information, medical evaluations, blood gas, and biochemical results, as decided by the primary physician, constituted the data. Vital signs and laboratory findings were categorized within standard accepted ranges based on contemporary literature. No interventions or tests beyond those recommended by the primary physician were performed. Medical outcomes in the emergency department determined the study endpoints. Statistical analyses were conducted using IBM SPSS Statistics v25.0 and MedCalc® Statistical Software version 22.0. ROC curves were generated from estimated probability values for comparative analysis.