Acil servise başvuran dekompanse kalp yetmezliği hastalarında news-l skorunun prognostik değerliliği
Prognostic value of the NEWS-L score in patients admitted in the emergency department with decompensated heart failure
- Tez No: 673784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve Amaç: National Early Warning Score (NEWS) birçok kritik hastalıkta mortalite ve morbiditeyi gösteren bir skorlama sistemidir ve bu skorlamaya laktat değerlerinin eklenmesi ile National Early Warning Score – Laktat (NEWS-L) skoru oluşturulmuştur. Çalışmamızda acil servise sık başvuran hasta gruplarından olan dekompanse kalp yetmezliği hastalarında, NEWS-L skorunun prognostik bir gösterge olarak kullanılıp kullanılamayacağının belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız gözlemsel, tanımlayıcı, ileriye yönelik, kesitsel araştırma olarak planlandı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Erişkin Acil Servisine 01.10.2020- 31.12.2020 tarihleri arasında başvuran hastalardan dekompanse kalp yetmezliği ön tanısı olan hastalar çalışmaya alınırken, eşlik eden pulmoner emboli, pnömoni gibi başka aktif hastalığı olan hastalar ve kan gazında laktat değerleri çalışılmamış olan hastalar çalışmadan dışlandı. Hastalar acil servis sonlanımlarına göre iyi ve kötü prognoz gruplarına ayrıldı. Kötü prognoz göstergeleri olarak hastanın bilinç durumunda bozulma olması, hastanın noninvaziv mekanik ventilasyon, invaziv mekanik ventilasyon, intravenöz inotrop, intravenöz vazopressör tedavilerinden en az birisine ihtiyacı olması, Hs-Troponin I değerlerinin normal değerlerin üzerinde olması, hastanın yoğun bakıma yatması, kardiyopulmoner resusitasyon uygulanması ve ölüm olarak belirlendi. Kötü prognoz kriterlerinden en az birini karşılamayan hastalar ise iyi prognoz grubunda değerlendirildi. Sonuçlar SPSS programına kaydedildi ve analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Prognostic Value of the NEWS-L Score in Patients admitted in the Emergency Department with Decompensated Heart Failure Introduction: National Early Warning Score is a scoring system that shows mortality and morbidity in many critical diseases, and the National Early Warning Score - Lactate Score was created by adding lactate values to this scoring. In this study, we aimed that whether the National Early Warning Score - Lactate Score could be used or not as a prognostic indicator in patients with decompensated heart failure, which is one of the patient groups frequently admitted to the emergency department. Materials and Method: The patients with decompensated heart failure who applied to Dokuz Eylül University Hospital Adult Emergency Department between 01.10.2020 and 31.12.2020 were evaluated. While patients with a definite diagnosis of decompensated heart failure were enrolled in the study, patients with an other active diseases such as pulmonary embolism and pneumonia and patients with no measured lactate values were excluded. Patients were divided into good and poor prognosis groups according to emergency service outcomes. As indicators of poor prognosis, following criteria determined; impairment of the patient's state of consciousness, needing at least one of noninvasive mechanical ventilation, invasive mechanical ventilation, intravenous inotropic therapy, intravenous vasopressor therapy, Hs-Troponin I values above normal values, admission to intensive care unit, application of cardiopulmonary resuscitation and death. Patients who did not meet at least one of the poor prognosis criteria were included in the good prognosis group. The results were present with a p value of 95% confidence interval (CI) for each variable.