Turunçgillerde zararlı kahverengi yumuşak koşnil, Coccus hesperidum L. (Homoptera: Coccidae) üzerinde avcı böcek, Serangium parcesetosum sicard. (Coleoptera: Coccinellidae)'un beslenme durumunun araştırılması
Studies on preying capasity of predatory insect Serangium parcesetosum sicard. (Homoptera: Coccidae) on citrus sof scale (Coccus hesperidum L.) (Coleoptera: Coccinellidae)
  1. Tez No: 88101
  2. Yazar: UĞUR EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ TURUNÇGİLLERDE ZARARLI KAHVERENGİ YUMUŞAK KOŞNİL, Coccus hesperidum L. (Homoptera: Coccidae) ÜZERİNDE AVCI BÖCEK, Serangiumparcesetosum Sicard. (Coleoptera: Coccinellidae) 'UN BESLENME DURUMUNUN ARAŞTIRILMASI UĞUR EKMEKÇİ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİTKİ KORUMA ANABİLİM DALI Danışman : Prof Dr. Nedim UYGUN Yıl:1998,Sayfe:47 Jüri : Prof Dr. Nedim UYGUN : Prof Dr. Serpil KORNOŞOR : Doç. Dr. M.Rıfet ULUSOY Turunçgil yetiştiriciliği yapılan alanlarda görülen önemli zararlı türlerden birisi de Coccus türleridir. Bu zararlıya karşı entegre mücadele programları içerisinde biyolojik mücadele yöntemi önerilmektedir. Bu çalışma turunçgillerde zaman zaman ekonomik kayıplara neden olabilen Kahverengi yumuşak koşnil, Coccus hesperidum L. 'un üzerinde avcı böcek, Serangium parcesetosum Sicard. 'un beslenme durumunun araştırılması amacıyla yapılmıştır. Avcı böcek, S. parcesetosum hin 30±2°C sıcaklık, %70±10 orantılı nem ve günde 16 saat aydınlatma koşullarında ergin öncesi ve ergin dönemlerinin tüketim miktarı, ergin öncesi gelişme süreleri ve ölüm oranlan C hesperidum L.'un farklı nimf dönemleri üzerinde tespit edilmiştir. Çalışmalar sonucunda avcı böcek, S. parcesetosum *un Kahverengi yumuşak koşnilin değişik nimf dönemleri üzerinde beslendiği belirlenmesine karşın, avcı böceğin 1. larva döneminden ergin döneme kadar ulaşamadığı tespit edilmiştir. Ergin çıkışı yalnızca avcı böceğin 4.1arva döneminde denemeye alınan bireylerde ve az sayıda gerçekleşmiştir. Ayrıca S. parcesetosum 'un Kahverengi yumuşak koşnilin daha çok 1. nimf dönemi üzerinde beslendiği tesbit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Turunçgil, Coccus hesperidum, Serangiumparcesetosum
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS STUDIES ON PREYING CAPASITY OF PREDATORY INSECT Serangium parcesetosum Sicard. (Homoptera: Coccidae) ON CITRUS SOFT SCALE {Coccus hesperidum L.) (Coleoptera: Coccinellidae) U?UR EKMEKÇİ DEPARTMENT OF PLANT PROTECTION INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof Dr. Nedim UYGUN Year : 1998, Pages : 47 Jury : Prof. Dr. Nedim UYGUN : Prof Dr. Serpil KORNOŞOR : Doç. Dr. MRıfat ULUSOY In citrus graving area Coccus species are one of the important pest species. In integrated pest management programs it was suggested that there pest could be control biologically. This study was aimed to determine the preying of Serangium parcesetosum Sicard, a predator of Citrus Soft Scale, Coccus hesperidum L., which is sometimes makes economic loses at citrus. The feeding capacity of immature stages and adult, immature developmental time and mortality of & parcesetosum preying on different nymphal stages of C hesperidum was determined at the climatic chamber of 30±2°C, %70±10 relative humidity and 16 hours light conditions. As a result, although S. parcesetosum was preying on different nymphal stages of C hesperidum, it was determined that the predator was not reached to adult stage, only few individual at the 4.1arval stages reached to the adult. Also it was determined that the first stage of C hesperidum was prefered by predator rather than other stages. Key Words : Citrus, Serangium parcesetosum, Coccus hesperidum n