Evaluation of the shaping effectiveness of different rotary file systems in primary molars
Farklı döner eğe sistemlerinin süt azı kök kanallarında şekillendirme etkinliklerinin incelenmesi
- Tez No: 881018
- Danışmanlar: PROF. DR. SENEM SELVİ KUVVETLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, paslanmaz çelik K-tipi eğeler, OneShape, Hyflex EDM ve EndoArt Pedo Blue döner eğe sistemleri ile yapılan süt azı dişlerinin kök kanal şekillendirmesinin etkinliğinin hacim, şekillendirilememiş alan ve apikal transportasyondaki değişim açısından farklılık gösterip göstermediğini mikro-BT taramaları kullanarak değerlendirmektir. Örneklem büyüklüğü 60 (n=15) olarak belirlenmiştir. Örnekler Yeditepe Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, İstanbul'da bulunan çocuk diş hekimliği bölümünden dahil edilme ve hariç tutma kriterlerine göre toplanmıştır. Kronik apikal periodontitis ve apse nedeniyle, bu çalışmayla bağlantılı olmayan sebeplerle çekilmiş olan, intra-oral olarak restore edilemeyen maksiller ve mandibular birinci ve ikinci süt azı dişler, aile ve hastalardan alınan onamlar ile bu deney için kullanılmıştır. Örnekler 3D görüntüler oluşturmak için bir masaüstü mikro-BT tarayıcı (SkyScan1275; Bruker micro-CT, Kontich, Belçika) ile taranmıştır. 4 deney grubu arasında, şekillendirme öncesi ve sonrası kanal hacimlerinde, ayrıca kanal hacmindeki değişimde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.012). Ayrıca, enstrümante edilmemiş alan yüzdesi en yüksek Hyflex EDM grubunda (%24.5±24.6) olmasına rağmen gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Apikal transportasyon anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study was to assess whether the effectiveness of root canal preparation of primary molar teeth performed with stainless steel K- files, OneShape, Hyflex EDM and EndoArt Pedo Blue file rotary systems differ in terms of change in volume, uninstrumented area and apical transportation with the use of micro-CT scans. A sample size of 60 (n=15) was determined. The samples were collected from the department of paediatric dentistry at Yeditepe University, Dental Faculty, Istanbul based on the inclusion and exclusion criteria. Maxillary and mandibular primary first and second molars unrestorable intraorally purposes extracted due to chronic apical periodontitis and abscess and for reasons not related to this study were used for this experiment with gained consent. The samples were scanned with a desktop micro-CT scanner (SkyScan1275; Bruker micro-CT, Kontich, Belgium) to generate 3D images. Among the 4 experiment groups, there was no statistically significant difference in pre- and post-instrumentation canal volumes and change in canal volume (p>0.012). Furthermore, highest percentage of uninstrumented area was in the Hyflex EDM group (24.5%±24.6), however there was no statistically significant difference between the groups. Apical transportation showed significant difference.