Teachers' views on ChatGPT-generated lesson plan in 7th grade English course
ChatGPT tarafından 7'nci sınıf İngilizce dersi için hazırlanan ders planına ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
- Tez No: 881033
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH CİNKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma Yapay Zekâ temelli bir sohbet robotu olan ChatGPT tarafından, A2 seviyesindeki İngilizce dersinde öğrencilere Vahşi Hayvanlar ünitesini öğretmek için oluşturulan ders planına dair öğretmen görüşlerini araştırmak için gerçekleştirilmiştir. Seçkisiz olmayan, uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen 20 İngilizce öğretmeninden oluşan katılımcılardan ChatGPT tarafından oluşturulan ders planının verimliliğine dair yorumlarını belirtmeleri istenmiştir. Araştırmanın verileri 14 soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formuyla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Veri toplama aşamasının ardından, toplanan veri metne dökülerek ve analiz edilerek içerik analizi yapılmıştır. Sonrasındaysa katılımcıların sorulara verdiği yanıtlara dayalı kodlar ve temalar belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları, katılımcıların ChatGPT tarafından oluşturulan ders planına dair iyimser olduklarını çünkü söz konusu ders planının öğretme sürecini zenginleştirebilecek nitelikte iyi geliştirilmiş bir ders planı olduğunu göstermiştir. Katılımcılar, ChatGPT tarafından geliştirilen ders planının dersin kazanımlarını ve öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte olduğunu belirtmiştir. Ayrıca bu Yapay Zekâ teknolojisi iş yükünü azaltması ve zaman kazandırması bakımından öğretmen dostu bulunmuş ve katılımcılar gelecekteki ders planı ve ders içeriklerini oluştururken ChatGPT'yi kullanabileceklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to explore the teachers' views on plan generated by ChatGPT, an Artificial Intelligence based chatbot, for A2-level English learners to teach the Wild Animals Unit, in Adıyaman. The participants, twenty English teachers determined through Non-Probablity, Convenient Sampling were asked to provide their comments on the efficacy of this ChatGPT-generated lesson plan. Data was collected through a face-to-face questionnaire using a semi-structured form with fourteen questions. Following the data collection step, content analysis was conducted by transcribing and analyzing the collected data. Then codes and themes were created based on the participants' responses. The findings indicated that most of the participants were optimistic about the ChatGPT-generated lesson plan as it is a well-developed lesson plan capable of enhancing the quality of the teaching process. They stated that lesson plan generated by ChatGPT had the potential to meet the lessons' objectives and students' learning needs. Furthermore, this AI technology was found to be teacher-friendly in terms of reducing workload and creating extra time for teachers, enabling them to use that AI technology in creating their future lesson plans and course content.