Yöneticilerde işe tutkunluk ile örgütsel özdeşleşme ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between job attention and organizational identification and psychological resilience in managers
- Tez No: 881035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM BERBER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul yöneticilerinin işe tutkunluk düzeyleri ile örgütsel özdeşleşme ve psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma örneklemini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Trabzon'da bulunan resmi okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan 309 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, İşe Tutkunluk Ölçeği, Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği ve Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, SPSS 23.0 (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, işe tutkunluk ile örgütsel özdeşleşme ve psikolojik dayanıklılık arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. İşe tutkunluk ile örgütsel özdeşleşme arasında orta derecede pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İşe tutkunluk ile psikolojik dayanıklılık arasında zayıf derecede pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Örgütsel özdeşleşme ve psikolojik dayanıklılığın işe tutkunluğu anlamlı olarak yordadığı görülmüştür. Okul yöneticilerinin işe tutkunlukları cinsiyetlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemektedir. Müdürler, müdür yardımcılarına kıyasla daha fazla işe tutkunluk göstermektedirler. Araştırmaya katılan okul yöneticilerinin görev yaptığı öğretim kademesi işe tutkunluk düzeylerini değiştirmemektedir. Ancak, işe tutkunluk düzeylerinin görev süresine bağlı olarak değiştiği görülmektedir. LSD testi sonuçlarına göre, 11 yıl ve üzeri süreyle çalışan okul yöneticilerinin işe tutkunluk düzeyleri, 0-5 yıl ve 6-10 yıl çalışan yöneticilerinkinden daha yüksektir. Okul yöneticilerine sürekli eğitim ve kişisel gelişim fırsatları sunularak, işlerine daha fazla tutkunluk göstermelerine olanak sağlanabilir. Stresi azaltmaya, iş tutkusunu ve motivasyonu yükseltmeye yardımcı olunarak, sağlıklı ve destekleyici bir çalışma ortamı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between school administrators' levels of work engagement, organizational identification and psychological resilience. Relational screening model was used in the research. The population consists of 309 school administrators working in public preschool, primary school, secondary school and high school levels in Trabzon in the 2022-2023 academic year. Demographic Information Form, Work Engagement Scale, Organizational Identification Scale and Psychological Resilience Scale for Adults were used as data collection tools. The data obtained from the research were analyzed using the SPSS 23.0 (Statistical Package for Social Sciences) package program. The results show that there is a significant relationship between work engagement, organizational identification and psychological resilience. A moderately positive and significant relationship was found between work engagement and organizational identification. A weakly positive and significant relationship was found between work engagement and psychological resilience. It has been observed that organizational identification and psychological resilience significantly predict work engagement. School administrators' work engagement does not show a statistically significant difference in terms of their gender. Managers show more passion for their work than assistant managers. The school administrators education does not change their level of work engagement. However, it appears that work engagement levels vary depending on tenure. According to the LSD test results, the job engagement levels of school administrators who have been working for 11 years or more are higher than those of managers who have been working for 0-5 years and 6-10 years. By providing continuous training and personal development opportunities to school administrators, they can be enabled to show more commitment to their jobs. By helping to reduce stress and increase work passion and motivation, a healthy and supportive work environment can be provided.