Kuraklık stresinin solanum lycopersicum üzerindeki olumsuz etkilerinin UV-B hazırlamasıyla hafifletilmesi
Alleviation of the adverse effects of drought stress on solanum lycopersicum by UV-B priming
  1. Tez No: 881049
  2. Yazar: HACER BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ TÜRKYILMAZ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Botanik, Biotechnology, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kuraklık stresi domates fidelerinde büyüme ve gelişmeyi etkileyen önemli stres faktörlerindendir. Bu çalışmanın amacı, domates tohumlarında kuraklık ve/veya UV-B hazırlamanın neden olduğu fizyolojik ve biyokimyasal değişikliklerin ve iyileşmenin etkilerini araştırmaktır. Kök gelişiminde kontrole oranla yalnız kuraklığa maruz bırakılan fidelerde azalma, UV-B hazırlama yapılan tüm uygulamalarda artma meydana gelmiştir. Sürgün gelişiminde ise tüm uygulama gruplarında artışlar tespit edilmiştir. Klorofil miktarlarında 20' UV-B hazırlama dışındaki tüm gruplarda, karotenoid ve toplam protein miktarlarında ise tüm uygulamalarda kontrole oranla artışlar saptanmıştır. DPPH değerleri tüm uygulama gruplarında, SOD ve CAT aktiviteleri 20' UV-B hazırlama dışındaki uygulamalarda azalmıştır. Toplam fenolik madde miktarı ise 10' UV-B uygulması dışındaki tüm uygulamalarda azalmıştır. Domates tohumlarının UV-B ile hazılanmasının stressiz ve stresli koşullarda biyokimyasal ve fizyolojik parameterelerde iyileşmeye neden olduğu tespit edilmiştir. UV-B prime uygulamalarının domateste kuraklık stresi etkilerini azaltmak ve iyileşme oranını arttırmak için etkili bir araç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Drought stress is one of the important stress factors affecting growth and development in tomato seedlings. The aim of this study was to investigate the effects of physiological and biochemical changes and recovery caused by drought and/or UV-B preparation in tomato seeds. In root development, a decrease occurred in seedlings exposed to drought only and an increase occurred in all UV-B preparation treatments compared to control. Increases were detected in shoot development in all treatment groups. Increases were detected in chlorophyll amounts in all groups except 20' UV-B preparation, and in carotenoid and total protein amounts in all treatments compared to control. DPPH values ​​decreased in all treatment groups, SOD and CAT activities reduced in treatments except 20' UV-B preparation. Total phenolic substance amount decreased in all treatments except 10' UV-B treatment. It was determined that UV-B preparation of tomato seeds caused improvements in biochemical and physiological parameters in both stress-free and stressed conditions. UV-B prime applications are thought to be an effective tool to reduce the effects of drought stress in tomato and increase the recovery rate.