Airbus A320 side-stick kontrolcü sınırları, incelenmesi, diğer sistemlere uyarlanması
Overall examinations on restrictions of the Airbus A320 side-stick controller and entegration of other systems
  1. Tez No: 881060
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ülkeler ve kıtalar arası ulaşımda sıklıkla kullanılan hava taşımacılığı her gecen gün yükselen bir trend ile insanlar tarafından tercih edilmektedir. Üreticiler tarafından hem yolcular hem de uçuş mürettebatı için uçuş güvenliği ve konforun arttırılması çalışmaları yapılmaktadır. Airbus uçaklarında kullanılan side-stick kumandası uçuş güvenliği ve konforunun en önemli örnek çalışmalarından biridir. Side-stick, pilotların kumanda işini kolaylaştırmak için geliştirilmiş temel bir ekipmandır. Kokpitte pilot tarafından verilen komutlar side-stick, tarafından alınarak, kontrol yüzeylerinin hareketi için referans sinyal olarak kullanılır. Bu referans sinyal uçuş kontrol bilgisayarlarına gönderilerek, uçuş kontrol yüzeyinin nasıl bir hareket yapacağına karar verilmektedir. Böylece kokpitten verilen komutlar elektriksel sinyale çevrilerek, uçuk kontrol bilgisayarlarıyla uçağın uçması sağlanmaktadır. Bu tez çalışmasında, tersine mühendislik yöntemiyle Airbus firmasının A320 serisi yolcu uçağının ikinci pilotunun side-stick kontrolcüsünün incelenmesi ele alınmıştır. İncelemeye, Airbus A320 (A320)'nin side-stick kumanda sisteminin detaylı analizi ile başlanmıştır. Bu analizde, mekanik ve elektronik bileşenler ile kumanda komutlarının nasıl üretildiği incelenmiştir. Böylece side-stick kontrolcüsünün sınırları belirlenmiştir. Elde edilen bilgiler ışığında, A320 side-stick kontrolcüsünün elektromekanik bir yapıya sahip olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan bu çalışmada Ardunio tabanlı bir devre tasarlanarak, A320 side-stick kontrolcüsüyle bir İnsansız Hava Aracının (İHA) kontrol yüzeylerinin kontrolü sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Intercontinental transportation, often utilized in air travel, is increasingly preferred by people with each passing day. Manufacturers are working to enhance both flight safety and comfort for passengers and flight crew. One of the most significant examples of these efforts is the side-stick controller used in Airbus aircraft. The side-stick is a fundamental piece of equipment developed to facilitate pilot control. Commands given by the pilot in the cockpit are received by the side-stick, which is then used as a reference signal for the movement of control surfaces. This reference signal is sent to flight control computers, which then determine the movement of the flight control surfaces. Thus, commands given from the cockpit are converted into electrical signals, allowing the aircraft to be flown with the aid of flight control computers. In this thesis, the co-pilot's side-stick controller of the Airbus A320 series passenger aircraft is examined through reverse engineering. The examination begins with a detailed analysis of the side-stick control system of the Airbus A320. This analysis investigates how mechanical and electronic components and control commands are produced. Through this, the limits of the side-stick controller are determined. In light of the information obtained, it has been observed that the A320 side-stick controller has an electromechanical structure. In this study, an Arduino-based circuit was designed to control the control surfaces of an unmanned aerial vehicle (UAV) using the A320 side-stick controller.