Halk eğitimi merkezlerinde görev yapan müzik eğitimcilerinin karşılaştıkları problemler ve çözüm önerileri
Problems that public education music educators encounter and solution suggestions
  1. Tez No: 881059
  2. Yazar: ŞÜKRAN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. MEHLİKA DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Halk eğitimi merkezleri ülkemizde müzik eğitimi almak isteyen bireylerin yoğun ilgi gösterdiği kurumların başında olup bu kurumlara talep her geçen gün artmaktadır. Bu kurumlar aracılığıyla geniş kitlelere ulaşabilen müzik eğitimcilerinin mesleki alanda yaşadıkları problemlerin tespiti, müzik eğitiminin niteliğinin artırılması için önem arz etmektedir. Bu araştırma özengen müzik eğitiminde önemli bir yere sahip olan halk eğitimi merkezlerinde görev yapan müzik eğitimcilerinin karşılaştıkları problemleri tespit ederek çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini Ankara'nın merkez ilçelerindeki halk eğitimi merkezlerinde görev yapan 30 gönüllü müzik eğitimcisi oluşturmaktadır. Araştırmanın modeli betimsel nitel bir çalışmadır. Verilerin toplanmasında nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılmış olup araştırma bulgularına iki ayrı uzman görüşü alınarak hazırlanmış, 6 açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak ulaşılmıştır. Eğitimcilerin demografik bilgileri ile eğitim ortamlarındaki fiziki ve teknik duruma, kurs program ve sürelerine, kursiyer profillerine, e-yaygın sistemine ve kurum işleyişine ilişkin yaşadıkları problemler 6 alt başlıkta incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler içerik analizi yapılarak yorumlanmıştır. Araştırma bulgularına göre halk eğitimi merkezlerinde görev yapan müzik eğitimcilerinin çoğunlukla usta öğretici oldukları, önemli bir bölümünün müzik dışı alanlardan mezun oldukları tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre müzik eğitimcilerinin çoğunluğunun kurs program ve süreleri ile eğitim ortam ve donanımlarını yetersiz, kurs açmak için gerekli kursiyer sayısını fazla buldukları, kursiyer yaş gruplarının homojen olmayışı sebebiyle kurslardan verim alamadıkları, evrak işlerini fazla ve gereksiz buldukları, kurs açarken e-yaygın sistemindeki eksiklikten dolayı sıralamaya takılabildikleri ve kursiyer girişlerini yetkili şifresi ile sisteme girebildikleri için zaman kaybettikleri saptanmıştır. Araştırma bulgularından yola çıkarak kurs programlarının yaş gruplarına göre oluşturulup seviyelere ayrılması, kursun açılması için gerekli kursiyer sayısının kursun niteliğine göre daha makul bir rakama çekilmesi, evrak işlerinin e-yaygın sistemine entegre edilmesi ve kursiyer girişlerinin eğitimcinin kendi e- devlet şifresi ile yapılabilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public education centers are the leading institutions among the people who want to wants to have music education and the demand increases day by day. Identifying the professional problems experienced by music educators, who can reach large audiences through these institutions, is important to increase the quality of music education. This research aims to determine the problems of music educators working in public education centers that are especially important for music education. The 30 volunteer music educators working in public education centers in the centre of Ankara form the sample of the research. The research model is a descriptive qualitative study. The interview technique, one of the qualitative research methods, was used to collect the data, and the research findings were obtained using a semi-structured interview form consisting of 6 open-ended questions, prepared by taking two separate expert opinions. The demographic information of educators and the problems they experience regarding the physical and technical conditions in educational environments, course programs and durations, trainee profiles, e-widespread system and institution functioning are examined under 6 subheadings. The data gained after the research was interpreted making a content analysis. According to the research, it was discovered that most of the music educators working in public education centers are qualified instructors,while a considerable part of them graduated from different fields. According to the results of the research, the majority of music educators found the course program and duration, educational environment and equipment inadequate, the number of trainees required to open a course was high, they could not get efficiency from the courses due to the non-homogeneous age groups of the trainees, they found the paperwork excessive and unnecessary, and they complained about the deficiency in the e-widespread system when opening a course. It has been determined that they lose time because they get stuck in the rankings and enter the trainee entries into the system with the authorized password. Based on the research findings, it has been suggested that course programs should be created according to age groups and divided into levels, the number of trainees required to open the course should be reduced to a more reasonable number according to the nature of the course, paperwork should be integrated into the e-widespread system, and trainee entries can be made with the educator's own e-government password.