Yeşil sentez yöntemiyle lacticaseibacillus rhamnosus ACS5 probiyotik bakterisi, prebiyotiği, postbiyotiği ile sentezlenen gümüş nanopartiküllerin antimikrobiyal ve antibiyofilm aktivitelerinin araştırılması
Investigation of the antimicrobial and antibiofilm activities of silver nanoparticles synthesis with lacticaseibacillus rhamnosus ACS5 probiotic bacteria, prebiotics, postbiotics by the green synthesis method
  1. Tez No: 881068
  2. Yazar: HİLAL ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖNAL DARILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Chemistry, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tez çalışmasında Lacticaseibacillus rhamnosus ACS5 bakterisi, ekzopolisakkariti ve postbiyotiği ile gümüş nanopartiküllerin yeşil sentez yöntemiyle üretilmesi, sentezlenen gümüş nanopartiküllerin karakterizasyonlarının yapılarak antimikrobiyal ve antibiyofilm aktivitelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca biyouyumlulukları belirlenmek üzere biyosentezlenen nanopartiküllere antioksidan (DPPH) ve sitotoksisite (MTT) deneyleri yapılmıştır. Yeşil sentez yöntemi ile prebiyotik (PRE-AgNP), probiyotik (PRO-AgNP), postbiyotik (POST-AgNP) nanopartikülleri sentezlenmiş ve ayrıca karşılaştırma amacıyla kimyasal yöntemle gümüş nanopartiküller (KİM-AgNP) sentezlenerek UV, FTIR, XRD, SEM, Zetapotansiyel ve zeta boyut analizleri ile karakterizasyonları yapılmıştır. Karakterize edilen gümüş nanopartiküllerin antimikrobiyal aktiviteleri Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Escherichia coli ATCC 35218, Escherichia coli ATCC 11229, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Salmonella enteritidis ATCC 13076, Bacillus cereus ATCC 863 ve Listeria monocytogenes ATCC 7644 bakterileri ve Candida albicans ATCC 14053 mayası kullanılarak kuyu difüzyon metodu ile belirlenmiştir. PRE-AgNP, PRO-AgNP ve POST-AgNP'ler en yüksek antimikrobiyal aktiviteyi S. epidermidis ATCC 12228 ( sırasıyla 8,32±0,11, 6,55±0,44, 6,18±0,23 mm ), S. aureus ATCC 25923 (4,89±0,27, 4,96±0,11, 4,66±0,28 mm ) ve E. coli ATCC 11229'a ( 3,82±0,99, 5,19±0,07, 4,38±0,96 mm ) karşı göstermiştir. P. aeruginosa ATCC 27853, S. epidermidis ATCC 12228 bakterileri ve C. albicans ATCC 14053 mayasına karşı PRE-AgNP, PRO-AgNP ve POST-AgNP'lerin antibiyofilm aktivitesini belirlemek için MİK ve MBK değerleri tespit edilmiştir. Nanopartiküllerin biyofilmleri yok eden en son konsantrasyonu minumum biyofilm eradikasyon değeri olarak belirlenmiştir. Sentezlenen gümüş nanopartiküllerin L929 fare fibroblast hücrelerine sitotoksik etkilerinin olmadığı ve hücre proliferasyonunu desteklediği, böylece biyouyumlu oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, it was aimed to produce silver nanoparticles with Lacticaseibacillus rhamnosus ACS5 bacteria, exopolysaccharide and postbiotic by green synthesis method, to characterize the synthesized silver nanoparticles and to investigate their antimicrobial and antibiofilm activities. In addition, antioxidant (DPPH) and cytotoxicity (MTT) tests were performed on the biosynthesized nanoparticles to determine their biocompatibility. Prebiotic (PRE-AgNP), probiotic (PRO-AgNP) and postbiotic (POST-AgNP) nanoparticles were synthesized by green synthesis method. Silver nanoparticles (KİM-AgNP) were also synthesized by chemical method for comparison and characterized by UV, FTIR, XRD, SEM, Zetapotential and zeta size analysis. Antimicrobial activities of the characterized silver nanoparticles were evaluated against Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Escherichia coli ATCC 35218, Escherichia coli ATCC 11229, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Salmonella enteritidis ATCC 13076, Bacillus cereus ATCC 863 and Listeria monocytogenes ATCC 7644 bacteria and Candida albicans ATCC 14053 yeast were designaed with well diffusion method. PRE-AgNPs, PRO-AgNPs and POST-AgNPs showed the highest antimicrobial activity against S. epidermidis ATCC 12228 (8.32±0.11, 6.55±0.44, 6.18±0.23 mm, respectively), S. aureus ATCC 25923 (4.89±0.27, 4.96±0.11, 4.66±0.28 mm) and E. coli ATCC 11229 (3.82±0.99, 5.19±0.07, 4.38±0.96 mm). MIC and MBK values were determined to determine the antibiofilm activity of PRE-AgNP, PRO-AgNP and POST-AgNP against P. aeruginosa ATCC 27853, S. epidermidis ATCC 12228 bacteria and C. albicans ATCC 14053 yeast. The final concentration of nanoparticles that destroyed biofilms was determined as the minimum biofilm eradication value. It was determined that the synthesized silver nanoparticles had no cytotoxic effects on L929 mouse fibroblast cells and supported cell proliferation, thus being biocompatible.