Ortognatik cerrahi ile tedavi edilen hastalarda mandibulanın geri konumlandırılmasının hava yoluna etkilerinin karşılaştırılmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the effects of mandibular setback on the pharyngeal airway in patients treated with ortognatic surgery
  1. Tez No: 881073
  2. Yazar: BÜŞRA ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM ARAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızın amacı ortognatik cerrahi ile mandibulanın geri veya ileri konumlandırıldığı hastalarda, farengeal hava yolu boyutlarındaki değişimleri incelemektir. Hastalar mandibulanın konumlandırılmasına göre iki gruba ayrılmıştır. Grup 1, maksiller ilerletme ve mandibular setback cerrahisi yapılmış 9 hastadan, Grup 2 ise maksiller ve mandibular ilerletme yapılmış 15 hastadan olmak üzere toplam 24 hasta çalışma grubumuzu oluşturmuştur. Ortodontik tedavi başlangıcı ve ameliyattan 6 ay sonra alınan lateral sefalometrik röntgenler üzerinde nazofarengeal, orofarengeal, hipofarengeal havayolunun, hyoid kemik pozisyonunun ve baş postür ilişkisinin değişimleri incelenmiştir. Çenelerin konumlarına göre sonuçlar değerlendirildiğinde nazofarenkste, hyoid kemik konumunda ve baş postür ilişkisinde anlamlı derecede fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to examine the changes in pharyngeal airway dimentions in patients with backward or forward positioning of the mandible treated with orthognatic surgery. Patients were divided into two groups according to positioning of the mandible. Group 1 consisted of 9 patients who underwent maxillary advancement and mandibular setback surgery and Group 2 consisted of 15 patients who underwent maksillar and mandibular advancement surgery, a total of 24 patients were included in the study. The changes in the nasopharyngeal, oropharyngeal and hypopharyngeal airway, hyoid bone or head posture relationship were investigated on the lateral cephalometric x-rays taken at the beginning of orthodontic treatment and 6 months after the operation. When the results were evaluated according to the positions of the jaws, a significant difference was observed in the nasopharynx, the position of the hyoid bone and the head posture relationship.