İklim değişikliği ile mücadelede paradiplomatik ilişkiler
Paradiplomatic relations in combating climate change
- Tez No: 881074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İklim değişikliği sorunu, bugünün ve geleceğin en önemli küresel meselelerinden biri haline gelmiştir. Endüstriyel devrim sonrası fosil yakıtların kullanımındaki artış, ormansızlaşma, doğal kaynakların tahribi gibi insan faaliyetlerinin olumsuz etkileri neticesinde gezegenimiz ciddi bir tehdit altındadır İklim değişikliği, tek bir ülkenin ya da bölgenin sorunu olmaktan ziyade küresel bir sorundur. Atmosferdeki sera gazı emisyonlarının artması, küresel ısınma, soğuma ve yağış rejimlerindeki düzensizlik gibi çevresel faktörler dışında, ekonomik ve sosyal alanları da etkilemektedir. Bu nedenle sorunun çözümü küresel çapta işbirliği ve koordinasyon gerektirmektedir. Dünya nüfusunun %56sını barındıran kentler, iklim değişikliği ile mücadelede kritik bir alan oluşturmaktadır. Dolayısıyla kent yönetimleri, iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir rol üstlenmelidir. Yerel yönetimler, paradiplomatik ilişkiler geliştirerek iklim değişikliği ile mücadeleye önemli katkılar sunabilmekte, uluslararası alanda işbirlikleri gerçekleştirerek bilgi paylaşımında bulunabilmekte ve etkili çevresel stratejiler geliştirebilmektedir. Çalışma kapsamında yerel yönetimlerin iklim değişikliği ile mücadeleye ilişkin gerçekleştirmiş oldukları paradiplomatik ilişki biçimlerini araştırmak amacıyla Konya Büyükşehir Belediyesi personeli ile mülakatlar gerçekleştirilerek alan araştırılması yapılmıştır. Mülakatların içerik analizleri sonucunda Konya Büyükşehir Belediyesi'nin iklim değişikliği ile mücadele kapsamında; ulaşım, çevre ve teknoloji alanlarına ilişkin farklı açılardan toplam 3 strateji belirlediği ve bu stratejiler kapsamında paradiplomatik ilişkilerini şekillendirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca Konya Büyükşehir Belediyesinin uluslararası arenada etkin bir rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of climate change has become one of the most significant global issues of our time and for the future. As a result of human activities such as the increased use of fossil fuels since the industrial revolution, deforestation, and the destruction of natural resources, our planet is under severe threat. Climate change is not merely a problem for a single country or region, but a global issue. The rise in greenhouse gas emissions in the atmosphere affects not only environmental factors such as global warming, cooling, and irregularities in precipitation patterns but also economic and social areas. Therefore, it requires global cooperation and coordination. Since 56% of the world's population lives in cities, urban areas form a critical front in the fight against climate change. Hence, local governments should play a significant role in combating climate change. In this context, city administrations can make significant contributions to the fight against climate change by developing paradiplomatic relations, engaging in international collaborations for information sharing, and developing effective environmental strategies. Within the scope of this thesis, interviews were conducted with personnel from the Konya Metropolitan Municipality and field research was carried out to investigate the role of local governments in the fight against climate change. Content analysis of the interviews revealed that the Konya Metropolitan Municipality identified a total of three strategies in terms of transportation, environment, and technology from different perspectives as part of its efforts to combat climate change and shaped its paradiplomatic relations within the scope of these strategies. Additionally, it was concluded that the Konya Metropolitan Municipality plays an active role on the international stage.