Identifying the factors affecting conceptual cost estimation of construction projects in volatile economies
Dalgalı ekonomilerde inşaat projelerinin kavramsal maliyet tahminini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 881081
  2. Yazar: RONAK SADEGHIAN
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SEMRA ÇOMU YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnşaat sektörü ülke ekonomisinde hayati bir rol oynamaktadır. İnşaat projelerinin başarı oranının artırılması, özellikle istikrarsız ülkelerde daha önemli hale gelmiştir. Bu nedenle, kavramsal maliyet tahmini, fizibilite çalışması yapıldığında projenin ilk noktasından itibaren kullanılır. Daha sonra, daha ayrıntılı bilgiler mevcut olduğunda, proje tasarımı yardımıyla daha doğru maliyet tahmini yapılır. Değişken ekonomilere sahip ülkelerde, ekonomik dalgalanmalar nedeniyle proje maliyetlerini önceden tahmin etmek zordur ve bu da bir inşaat projesine başlarken daha fazla belirsizliğe neden olur. Doğru kavramsal maliyet tahmini, proje sahiplerinin maliyet aşımlarının üstesinden gelmesine ve ekonomik istikrarsızlıklarla yüzleşmesine yardımcı olabilir. Bu çalışma, Türkiye'deki yeni projeler için tahminler üretmek amacıyla inşaat projelerinin maliyetini etkileyen birincil faktörler arasında bir bağlantı oluşturmak için temel olarak tarihsel veri analizini kullanarak inşaat projeleri için kavramsal maliyet tahmini için bir yöntem önermektedir. İnşaat kavramsal maliyet tahmininin amacı, inşaat süreci boyunca ortaya çıkan tüm geçici harcamalar da dahil olmak üzere bir inşaat projesinin maliyetini tahmin etmek ve bütçeleme, planlama ve karar verme için bir temel oluşturmaktır. Bu makale, Türkiye'deki inşaat projelerinin geçmiş verilerini kullanarak bir maliyet modeli geliştirmek için Yapay Sinir Ağı, Karar Ağaçları ve Regresyon gibi nicel veri analizi yöntemlerini kullanmaktadır. Modellerin doğruluğu daha sonra ortalama mutlak yüzde hata ölçülerek değerlendirilmiştir. Bu çalışma ayrıca, daha doğru maliyet modelleri geliştirmek için tasarım faktörlerinin yanı sıra ekonomik faktörlerin de kullanılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The construction industry plays a vital role in the country's economy. Increasing the success rate of construction projects has become more important, especially, in volatile countries. For that matter, conceptual cost estimation is used from the very first point of the project, when the feasibility study is done. After that, when more detailed information is available, more accurate cost estimation is done with the help of the project design. In countries with volatile economies, predicting project costs beforehand is challenging due to economic fluctuations, resulting in more uncertainties when starting a construction project. Accurate conceptual cost estimation can help project owners overcome cost overruns and face economic instabilities. This study proposes a method for conceptual cost estimation for construction projects using historical data analysis as the foundation for creating a connection between the primary factors influencing the cost of building projects to produce estimations for new projects in Turkey. The goal of construction conceptual cost estimation is to predict the cost of a construction project, including all temporary expenditures generated throughout the construction process, and to serve as a basis for budgeting, planning, and decision-making. This paper uses quantitative data analysis methods such as Neural Network, Decision Trees, and Regression to develop a cost model using the historical data of construction projects in Turkey. The models' accuracy was then evaluated by measuring the mean absolute percentage error. The effect of design and economic factors which were used as the input of the cost modes were then discussed in this study. This study further suggests using the economic factors alongside the design factors to develop more accurate cost models.