Understanding the attention deficit hyperactivity disorder-gut axis by metabolic network analysis
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu-bağırsak ekseni arasındaki ilişkinin metabolik ağ analizi ile incelenmesi
  1. Tez No: 881100
  2. Yazar: EZGİ TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA KUTLU ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), hastanın gelişim düzeyiyle uyumlu olmayan hiperaktivite, dürtüsellik ve dikkat eksikliği tanısı alan nörogelişimsel bir bozukluktur. DEHB'li kişilerde sıklıkla gastrointestinal (GI) fonksiyon bozukluğu görülür, bu da bağırsak mikrobiyomunun olası bir rolünü düşündürür. Mevcut araştırma, bağırsak mikrobiyal topluluğunun bir modelini yeniden oluşturarak ve bağırsak mikrobiyotası tarafından üretilen metabolitlerin insan beyni üzerindeki etkilerini anlayarak DEHB için bir dizi biyobelirteç belirlemeyi amaçlamaktadır. Gen-protein-reaksiyon ilişkileri arasındaki ilişkiyi dikkate alan genom ölçekli metabolik modeller (GEM), bağırsak organizmalarındaki metabolik aktiviteleri simüle etmek için kullanılır. Dopamin ve serotonin öncüllerinin ve sağlık durumunu etkileyen önemli kısa zincirli yağ asitlerinin üretim oranları üç diyet (Western, Atkins', Vegan) altında belirlenerek sağlıklı deneklerle karşılaştırıldı. Esneklikler, değişim akışlarının tür düzeyindeki beslenme ve bakteri bolluğundaki değişikliklere duyarlılığını anlamak için hesaplanır. Sağlıklı beyin modeli olarak 812 metabolit, 994 reaksiyon, 671 gen ve 71 metabolik yol içeren önceden hazırlanmış bir insan beyni modeli kullanılır. DEHB'li bir beyni simüle etmek için NOS1 ve SLC6A3 genleri sağlıklı modelden silindi. Entegre bir bağırsak-beyin modeli elde etmek için üç bölmeli bir model (bağırsak, kan ve beyin) seçilmiştir. Bacillota, Actinobacteria, Bacteroidetes ve Bacteroidota'nın varlığı DEHB'nin olası bağırsak mikrobiyota göstergeleri olabilir. Mikrobiyal genom-çevre etkileşimlerini ve ürettikleri metabolitlerin insan vücudundaki diğer organlarla nasıl etkileşime girdiğini dikkate alan bu tür modelleme yaklaşımı, DEHB'nin ardındaki gastrointestinal mekanizmaların anlaşılmasına ve hastaların yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) is a neurodevelopmental disorder diagnosed with hyperactivity, impulsivity, and a lack of attention inconsistent with the patient's development level. People with ADHD frequently experience gastrointestinal (GI) dysfunction, suggesting a possible role of the gut microbiome. The present research aims to determine a set of biomarkers for ADHD by reconstructing a model of the gut-microbial community and understanding the effects of metabolites produced by gut microbiota on the human brain. Genome-scale metabolic models (GEM), considering the relationship between gene-protein-reaction associations, are used to simulate metabolic activities in gut organisms. The production rates of dopamine and serotonin precursors and the key short-chain fatty acids which affect the health status are determined under three diets (Western, Atkins', Vegan) and compared with healthy subjects. Elasticities are calculated to understand the sensitivity of exchange fluxes to changes in diet and bacterial abundance at the species level. A pre-prepared human brain model with 812 metabolites, 994 reactions, 671 genes, and 71 metabolic pathways is used as the healthy brain model. Genes NOS1 and SLC6A3 are deleted from the healthy model to simulate an ADHD brain. In order to achieve an integrated gut-brain model, a three-compartment model (gut, blood, and brain) is curated. The presence of Bacillota, Actinobacteria, Bacteroidetes, and Bacteroidota may be possible gut microbiota indicators of ADHD. This type of modeling approach, taking microbial genome-environment interactions into account and how the metabolites they produced interact with other organs in the human body, aids in understanding gastrointestinal mechanisms behind ADHD and improving the quality of life for patients.