Investigating magnetic properties of dot/antidot structures in magnetic thin films for microwave device applications
Manyetik ince filmlerdeki nokta/boşluk yapıların manyetik özelliklerinin mikrodalga cihaz uygulamaları için incelenmesi
- Tez No: 881106
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ, PROF. DR. FİKRET YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Dikey manyetik anizotropiye sahip manyetik izolatörler, düşük güç tüketen spin yörünge tork anahtarlamasına, yüksek frekanslı spin-yörünge tork salınımına, yüksek hızda etki alanı-duvar hareketine olanak sağlar. PMA'lı ferromanyetik yalıtkanlar, skyrmions, manyeto-optik, bellek ve mantık uygulamaları üzerinde çalışmak için kullanılır. Dik mıknatıslanmalı Yttrium demir granat (YIG) manyetik izolator, spintronik ve magnonik uygulamalara yenilik getirmektedir. Bu çalışma, ince/ultra ince YIG filmlerinin darbeli lazer biriktirme (PLD) metodu ile Silikon alttaşa büyütülmesine ve alttaş ile film arasında oluşan gerilimin manyetik anizotropi üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Ek katmanlar veya doping kullanmadan dik manyetik anizotropiyi elde ettik. Ayrıca nokta/boşluk dizilimli Permalloy (NiFe) ince filmlerin manyetik özellikleri de çalışılmıştır. Nokta ve boşluk dizisi yapıları, mıknatıslanmanın yönünü değiştirme, manyetik bölgeler oluşturma, manyetik ince filmlerin manyetik davranışını değiştirme ve anizotropiyi kontrol etme yeteneğine sahiptir. Nokta/boşluk desenli NiFe ince filmlerin manyetizasyon dinamikleri FMR tekniği ile belirlenmiştir. Çeşitli nokta/ boşluk şekilleri, boyutları ve kalınlıklarında mıknatıslanmayı tersine çevirme, Landau-Lifshitz Gilbert (LLG) denklemini çözen Mumax3 mikromanyetik simulasyonu ile incelenmiştir. Artık mıknatıslanma ve zorlayıcı alanlar, histerezis döngülerinden çıkarılmıştır. FMR ve simulasyonlardan şekil etkisine bağlı spin dalga modlarının uyarılması ve farklı şekillere karşılık gelen farklı spin bölgeleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Magnetic insulators with perpendicular magnetic anisotropy enable low-power spin-orbit torque switching, high-frequency oscillation, and fast domain-wall motion. Ferromagnetic insulators with PMA are key for studying skyrmions, magnetooptics, and memory/logic applications. Yttrium iron garnet (YIG), with its perpendicular magnetization, revolutionizes current spintronics and magnonics. This work focuses on growing thin/ultrathin YIG films on Silicon substrates using Pulsed Laser Deposition (PLD) and explores the strain's impact on magnetic anisotropy. We achieved perpendicular magnetic anisotropy without additional layers or doping materials. Additionally, we studied the magnetic properties of Permalloy (NiFe) thin films with dot/antidot arrays that have the ability to modify the magnetic behavior of magnetic thin films such as the magnetization reversal mechanism, magnetic domains, and control the magnetic anisotropy. The FMR technique determined the magnetization dynamics of the dot/antidot patterned NiFe thin films. The magnetization reversal of various shape, size, and thickness of dot/antidot array were investigated by a micromagnetic simulation, Mumax3 which solves the Landau-Lifshitz-Gilbert (LLG) equation. The remnant magnetization and coercive fields of the structures were extracted from the hysteresis loops. We discovered the excitation of spin-wave modes related to the shape effect from the FMR spectrum and found out different domain wall structures corresponding to different dot/antidot shapes from the simulations.