Rusya-Ukrayna Savaşı bağlamında Türkiye'nin güvenlik algısı ve Doğu Akdeniz
The impact of the Russian-Ukrainian War on the Eastern Mediterranean region and Turkey's security perception
- Tez No: 881125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ELİKÜÇÜK YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Türkiye'de ulusal güvenlik kavramı tarihsel tecrübelerle oluşmuş ve jeopolitik yapısı güvenlik algılamasında oldukça etkili olmuştur. Türkiye bulunduğu coğrafya itibariyle stratejik bir bölgedir. Türkiye'nin Doğu ve Batı arasında bir köprü olması jeostratejik önemini artırmaktadır. Fakat Türkiye'nin sınır komşularının ideoloji ve rejimlerinin farklı olması statükosunu korumasında bir tehdit olarak görülmüştür. Bu nedenle Türkiye'nin güvenlik algısı geleneksel güvenlik yaklaşımı çerçevesinde şekillenmiştir. Doğu Akdeniz Bölgesi Türkiye'nin sınır, enerji ve jeopolitik açıdan güvenliğini sağlamasında önemli bir alan olmuştur. Doğu Akdeniz Bölgesindeki hidrokarbon enerji kaynaklarının keşfedilmesi ile bölgedeki devletler arasındaki çatışmalar artmış ve uluslararası alanda dikkatler bu bölgede toplanmıştır. Devletlerin kendi deniz yetki alanlarını belirlemesi ve bölgeden çıkan hidrokarbon enerji kaynaklarının kullanımı, bölgedeki devletler arasında rekabete yol açmıştır. Rusya Ukrayna Savaşının başlaması, enerji kaynakları açısından Rusya'ya bağımlı olan AB'nin, Doğu Akdeniz'de enerji rezervlerine sahip olan devletlerle iş birliği içerisine girmesine neden olmuştur. Ayrıca Doğu Akdeniz Bölgesi ABD, NATO, AB tarafından Rusya'nın çevrelenmesinde stratejik bir bölge olarak görülmektedir. Rusya'nın yayılmacılığı ve ABD'nin bölgede artan nüfuzu Türkiye'nin güvenlik endişelerini artırmaktadır. Türkiye Doğu Akdeniz'deki haklarını ve güvenliğini korumak istemektedir. NATO ülkesi olan Türkiye, Rusya ile de ileri düzeyde iş birliği içerisindedir. Türkiye savaş sırasında tarafsız bir politika sergilemekte ve ulusal güvenliğini ön plana koymaktadır. Bu çalışmada Rusya Ukrayna Savaşının Doğu Akdeniz Bölgesine etkileri ve Türkiye'nin güvenlik algısı çerçevesinde bölgedeki politikalarına yansımaları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of national security in Turkey has been formed by historical experiences and its geopolitical structure has been very effective in the perception of security. Turkey is a strategic region in terms of its geography. The fact that Turkey is a bridge between the East and the West increases its geostrategic importance. However, the fact that the ideologies and regimes of Turkey's border neighbors are different has been seen as a threat to maintaining the status quo. For this reason, Turkey's security perception has been shaped within the framework of the traditional security approach. The Eastern Mediterranean Region has been an important area for Turkey to ensure its security in terms of borders, energy and geopolitics. The Deconfliction between the states in the region has increased with the discovery of hydrocarbon energy resources in the Eastern Mediterranean Region and international attention has been focused on this region. The determination of the maritime jurisdiction of the states and the use of Decarbonized energy resources from the region have led to competition between the states in the region. The beginning of the Russian-Ukrainian War has caused the EU, which is dependent on Russia for energy resources, to enter into cooperation with the states that have energy reserves in the Eastern Mediterranean. In addition, the Eastern Mediterranean Region is seen as a strategic region for the encirclement of Russia by the United States, NATO, and the EU. Russia's expansionism and the increasing influence of the United States in the region increase Turkey's security concerns. Turkey wants to protect its rights and security in the Eastern Mediterranean. As a NATO country, Turkey is also in advanced cooperation with Russia. Turkey exhibits a neutral policy during the war and puts its national security first. In this study, the effects of the Russian-Ukrainian War on the Eastern Mediterranean Region and its reflections on Turkey's policies in the region within the framework of security perception will be examined.