Transaksiyonel analiz: Youtube mecrasına yönelik bir uygulama
Transactional analysis: An application for Youtube media
- Tez No: 881159
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARAÇOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, 'Noluyo Ya?' YouTube kanalını Transaksiyonel Analiz (TA) kuramı açısından incelemektir. Kanal içinde yer alan sahiplerin ve konukların davranışlarında Ebeveyn, Yetişkin ve Çocuk ego durumlarından hangisinin daha etkili kullanıldığını tespit etmek amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında öncelikle konuyla ilgili yazılı materyallerin literatür taraması yapılmıştır. 2010 yılında Türkiye'de faaliyete geçen YouTube platformundaki kanallardan uygun olanı, psikanaliz ve iletişim kuramı olan Transaksiyonel Analiz açısından detaylı olarak incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, video içindeki kişilerin hangi özelliklere sahip oldukları ve izleyici kitlesine nasıl model olabilecekleri ortaya çıkarılmıştır. Video içerisinde, Yetişkin ego durumunu yansıtan davranışsal ipuçlarını daha çok gösteren kişilerin, diğer ego durumlarıyla da iletişime geçişinin nasıl değiştiği gözlemlenmiştir. Kişilerin karşılıklı iletişimlerinde değişkenlik gösteren durumlara bağlı olarak çeşitli ego durumlarını benimseyebildikleri tespit edilmiştir. Bu durum, sağlıklı ve sürdürülebilir bir empatik iletişimin ego durumlarının belirli koşullar altında dengeli biçimde kullanılmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Çalışma boyunca,“Ego Durumlarını Tanılamak İçin Davranışsal İpuçları”veren tablodan faydalanılmış, kişilerin birbirleriyle olan iletişimlerinin 10 bağlantılı konuşma üzerinden ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Sonuç olarak, videoda yer alan kişilerin sergiledikleri ego durumları göz önünde bulundurularak, genç izleyiciye uygun davranış kalıplarının aktarılması ve empatik bir iletişim sürecinin kurulması noktasında bu kanalın kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the YouTube channel 'Noluyo Ya?' in terms of Transactional Analysis (TA) theory. It is aimed to determine which of the Parent, Adult and Child ego states is used more effectively in the behavior of the owners and guests in the channel. Within the scope of the study, firstly, a literature review of the relevant written materials was conducted. In 2010, a suitable channel on the YouTube platform, which became operational in Turkey, was analyzed in detail in terms of Transactional Analysis, a theory of psychoanalysis and communication. As a result of the research, the characteristics of the people in the video and how they can be a model for the audience were revealed. In the video, it was observed how people who showed more behavioral clues reflecting the adult ego state changed their communication with other ego states. It was determined that people can adopt various ego states depending on the situations that vary in their mutual communication. This situation reveals the necessity of using ego states in a balanced manner under certain conditions for a healthy and sustainable empathic communication. Throughout the study, the table“Behavioral Clues for Identifying Ego States”was used, and the communication of the individuals with each other was explained in detail through 10 connected conversations. As a result, considering the ego states exhibited by the people in the video, it was determined that this channel can be used to convey appropriate behavior patterns to the young audience and to establish an empathic communication process.