Meslek lisesi öğrencilerinin ben durumlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
An Investigation of the ego states of high school students in relation with some variables
- Tez No: 73540
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER VOLTAN ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
ÖZET Bu araştırmada farklı meslek lisesi öğrencilerinin ben durumları arasında fark olup olmadığı ve baz; bağımsız değişkenlerin bu farklı meslek lisesi öğrencilerinin ben durumları ile ilişkileri incelenmiştir. Bu amaçla öğrencilerin özlük nitelikleriyle, aileleriyle ve kişilikleriyle olmak üzere üç grup denence kurulmuştur. Araştırmanın ömeklemini 1996-97 öğretim yılında Ankara ili sınırları içinde bulunan Tapu Kadastro Me^k Lisesi, Oğuzhan Teknik Endüstri Meslek Lisesi ve Cebeci Sağlık Meslek Lisesinde okuyan 687 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrenciler Kişisel Bilgi Formu ve Transaksiyonel Analiz (TA) Ben Durumları Ölçeğini doldurmuşlardır. Grupların karşılaştırılmasında varyans analizi, t testi ve Tuckey b testi kullanılmıştır. Bulguların değerlendirilmesinde anlamlılık düzeyi.05 olarak alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir : öğrencilerin özlük niteliklerine ilişkin olarak; cinsiyet, oturulan konut tipi, evde kendisine ait bir odası olup olmaması ve doğum sırasına göre kardeşler arasındaki yeri değişkenlerinde ben durumları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. öğrencilerin aileleri ile ilgili olarak; anne ve babanın kültürünün algılanışı, annenin evdeki tutumunun algılanışı, babanın evdeki tutumunun algılanışı, anne ve babanın çocukluk döneminde ihtiyaçlarına duyarlılığının algılanışı, anne ve babası tarafından çocukluk döneminde sevildiğini algılaması, babasının öğrenciden beklediği eğitim düzeyi, anne ve babanın güveninin algılanışı, anne ve babanın kıyaslamasının algılanışı değişkenlerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur.Ill öğrencilerin kişilikleriyle ilgili olarak; kendi cinsiyetinden memnuniyeti, okuduğu okulu kendi isteğiyle seçmesi, okulda edineceği mesleği kişiliğine uygun bulması ve kendi geleceğine ilişkin tutumu değişkenlerinde ben durumları açısından anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the ego states of the students of different high schools and the relations of the ego states of those students with some independent variables were investigated. For this purpose, three groups of hypotheses have been tested, in regard to personal, ramily and personality characteristics of the students. Students of the 1996-1997 school year of the“Cadastral Mapping High School”, of the“Oğuzhan Industrial Technical High School”, and of the“Cebeci Health Services High School”in Ankara con^'f !ted the sample of the study. The students have been given Questionnaire of Personal Information, Ego States Inventory, and Adjective Checklist. Analysis of variance and t-test were utilized for statistical analysis, p value.05 was chosen as the significant level. The findings of the study can be summarized as follows : In regard to the personal characteristics of the students, significant differences have been found between ego states in terms of sex, type of home, existence of a personal room at home, and the order of birth among siblings. In regard to the family characteristics of the students, significant differences have been found between ego states in terms of their perception of mother's and father's culture, perception of mother's behavior at home, perception of father's behavior at home, perception of mother's and father's sensitivity for children's needs, perception of being loved by mother and father in childhood, perception of educational level demanded by father, perception of mother's and father's trust, and perception of being compared by mother and father.In regard to the personal characteristics of the students, significant differences have been found between ego states in terms of contentment of his or her sex, choosing the school by himself or herself, feeling of compatibility with his or her personality for the profession attained in the school.