Sağlık çalışanlarının yerinden edilmiş göçmenlere yönelik zenofobik tutumları ve kültürel zeka arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining of the relationship between health workers' zenophobic attitudes towards displaced migrants and cultural intelligence
- Tez No: 881167
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada sağlık çalışanlarının yerinden edilmiş göçmenlere yönelik zenofobik tutumları ile kültürel zeka arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipte yürütülen bu araştırmanın optimum örnek büyüklüğü 384 olup, çevrimiçi yöntemle 436 sağlık çalışanı katılmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları Sosyodemografik Bilgi Formu, Zenofobi Ölçeği ve Kültürel Zeka Ölçeği'dir. Araştırmaya katılan kişilerin %60,1'i kadın, yaş ortalaması 29,7±7,32'dir. Katılımcıların %39'u halen evli olduğunu, %48,6'sı yüksek lisans mezunu olduğunu, %33'ü hemşire veya ebe olduğunu bildirmiştir. Tekli analizlerde zenofobik tutumla ilişkili bulunan bağımsız değişkenlere çoklu regresyon analizi uygulandığında, ana dil dışında başka dilin bilinmesi, göçmen arkadaşın olması, göçmenlerin sağlık hizmeti ihtiyacına yönelik eğitim alınması ve motivasyon puanının yüksek olması zenofobik tutumu azaltırken, göçmenlerden hastalık bulaşacağını düşünme, elde edilen gelirin ihtiyacı karşılamaması ve üstbiliş puanın yüksekliği zenofobik tutumu tek başına artırmaktadır (p0,05). Bulgulara dayalı olarak, göçmenlere yönelik sağlık hizmetlerine ve bu alanda yapılacak araştırmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between xenophobic attitudes of healthcare professionals towards displaced immigrants and cultural intelligence. The optimum sample size of this cross-sectional study was 384, and 436 healthcare professionals participated via online method. The data collection tools of the research are Socio-demographic Questionnaire, Xenophobia Scale and Cultural Intelligence Scale. 60.1% of the people participating in the research are women, the average age is 29.7±7.32. 39% of the participants reported that they were currently married, 48.6% had a master's degree, and 33% reported that they were nurses or midwives. When multiple regression analysis is applied to the independent variables found to be associated with xenophobic attitudes in single analyses, knowing another language other than the mother tongue, having immigrant friends, receiving training for immigrants' healthcare needs and having a high motivation score reduce xenophobic attitudes, while thinking that immigrants will contract diseases and the income earned does not meet the need. and higher metacognition scores alone increase xenophobic attitudes (p0,05). Based on the findings, it is thought that it will contribute to health services for immigrants and research in this field.