Gelişmeleri kaçırma korkusu ile işe adanmışlığın siber aylaklık ve işteki üretkenliğe etkileri üzerine bir araştırma.
A research on the effects of fear of missing out and work dedication on cyberloafing and work productivity.
- Tez No: 881166
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Gelişmeleri kaçırma korkusu ile işe adanmışlığın siber aylaklık ve işteki üretkenlik üzerine etkilerini ölçmeyi amaçlayan bu çalışma, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde çalışan işçi, idari ve akademik personel üzerinde yapılmıştır. Çalışmada nicel araştırma tekniği kullanılmıştır. Veriler anket veri toplama yöntemi ile elde edilmiştir. Yapılan anket ile 672 personelden elde edilen veriler frekans ve yüzde analizleri, bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey testi, Scheffe testi, Games Howel testi, korelasyon ve regresyon analizi yardımıyla değerlendirilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre, gelişmeleri kaçırma korkusu ile siber aylaklık arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Gelişmeleri kaçırma korkusu yaşayan katılımcıların daha fazla siber aylaklık davranışı sergiledikleri görülmüştür. Gelişmeleri kaçırma korkusu yaşayan katılımcıların cinsiyetlerine göre önemli bir farklılık görülmezken, idari personelin daha fazla bu korkuyu yaşadığı gözlemlenmiştir. Yine gelişmeleri kaçırma korkusu ile işteki üretkenlik arasındaki ilişkiye bakıldığında, gelişmeleri kaçırma korkusu ile işteki üretkenlik arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. İşe adanma ile siber aylaklık arasındaki ilişkiye bakıldığında iki tutum arasında negatif yönlü bir ilişki gözlemlenmiştir. İşe adanmış kişilerin daha az siber aylaklık davranışı sergiledikleri sonucuna varılmıştır. Katılımcıların genel durumda siber aylaklık davranışı sergileme açısından farklılık görülmezken, önemsiz siber aylaklık düzeyleri erkeklerde daha fazla, önemli siber aylaklık düzeyleri ise kadınlarda daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Çalışılan konuma göre siber aylaklık davranışı sergileme açısından idari personelin daha fazla bu davranışı sergilediği sonucuna varılmıştır. Yine işe adanma ile işteki üretkenlik arasındaki ilişkiye bakıldığında genel durumda aralarında pozitif yönlü bir ilişki bulunmazken, alt boyutları incelendiğinde özümseme alt boyutu ile işteki üretkenlik arasında pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to investigate the effects of fear of missing out and of dedication to work on cyberloafing and productivity at work, was conducted on workers, administrative and academic staff working at Karamanoğlu Mehmetbey University. Quantitative research technique was used in the study. The data was obtained by survey data collection method. The data obtained from 672 personnel through the survey was evaluated with the help of frequency and percentage analysis, independent samples t test, one-way analysis of variance, Tukey test, Scheffe test, Games Howel test, correlation and regression analysis. According to the results of the analysis, a positive and significant relationship was detected between the fear of missing out and cyberloafing. It has been observed that participants who have a fear of missing out on developments exhibit more cyberloafing in their behavior. While there was no significant difference according to the gender of the participants who had a fear of missing out, it was observed that administrative staff experienced this fear more. Again, regarding the relationship between the fear of missing out and productivity at work, a positive significant relationship was found between the fear of missing out and productivity at work. As to the relationship between work engagement and cyberloafing, a negative relationship was observed between the two concepts and attitudes. It was concluded that people who are dedicated to work exhibit less cyberloafing behavior. While there was no difference in terms of the participants exhibiting cyberloafing behavior in general, it was observed that the levels of trivial cyberloafing were higher in men, and the levels of significant cyberloafing were higher in women. It has been concluded that administrative staff exhibit cyberloafing behavior more depending on the position they work in. Again, when we look at the relationship between work engagement and productivity at work, there is no positive relationship between them in general, but when the sub-dimensions are examined, a positive relationship is detected between the assimilation sub-dimension and productivity at work.