Vardiyalı çalışma durumuna göre sirkadiyen ritim,hedonik açlık ve fiziksel aktivite arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Study of the relationship between the circadian rhythm and the hedonic and homeostatic states of hunger in adults
  1. Tez No: 881171
  2. Yazar: RUMEYSA SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı vardiyalı çalışma durumuna göre sirkadiyen ritim, hedonik açlık ve fiziksel aktivite durumları ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışma araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun Ankara, Balıkesir ve Konya illerinde yaşayan 182 birey (97 erkek, 85 kadın) ile yapılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, hedonik açlık durumları BGÖ, günlük döngüsel ritimleri BDRG, sirkadiyen ritim ve kronotipleri SAA, fiziksel aktiviteleri IPAQ ve antropometrik ölçümleri yüz yüze anket yöntemiyle yapılmıştır. Katılımcıların %38,46'sı vardiyalı, %19,23'ü bazen vardiyalı ve %42,31'i normal düzende çalışmaktadır. Vardiyalı çalışma durumuna göre yemek yeme düzeni normal ve vardiyalı çalışma günlerinde değişmektedir (p0,05). Katılımcıların BGÖ ile SAA puanları arasında aynı yönlü gücü zayıf bir ilişki vardır (r=0,253; p0,05). Katılımcıların %43,41'i inaktif, %30,77'si minimal aktif ve %25,82'si çok aktiftir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the relationship between circadian rhythm, hedonic hunger and physical activity status in individuals engaged in shift work. The study was conducted with 182 individuals (97 males, 85 females) residing in Ankara, Balıkesir and Konya provinces who met the inclusion criteria. The sociodemographic characteristics, dietary habits, hedonic hunger status of the participants, daily cyclic rhythms BRIAN, circadian rhythms and chronotypes MEQ, physical activity IPAQ and anthropometric measurements were obtained through a face-to-face survey. Of the participants, 38,46% were engaged in shift work, 19,23% occasionally worked in shifts and 42,31% worked in a normal schedule. The eating pattern varied on normal and shift working days according to shift working status (p0.05). A weak relationship in the same direction was observed between the participants' PFS and MEQ scores (r=0,253; p0,05). The proportion of participants who were inactive was 43,41%, those who were minimally active was 30,77%, and those who were very active was 25,82%.