STREAM öğretmen eğitiminin okul öncesi öğretmenlerinin çocuklara problem çözme becerileri kazandırma yeterliklerine ve bilgi okuryazarlığı düzeylerine etkisi
The effect of STREAM teacher training on preschool teachers' competence in imparting problem solving skills to children and information literacy levels
  1. Tez No: 881170
  2. Yazar: SEDA SARITAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR AKCANCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, STREAM (Bilim, Teknoloji, Okuma ve Yazma, Mühendislik, Sanat, Matematik) öğretmen eğitiminin okul öncesi öğretmenlerinin problem çözme becerileri kazandırma yeterlikleri ve bilgi okuryazarlığı düzeylerine etkisini belirlemek ve eğitim programı hakkında öğretmenlerin görüşlerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma, karma yöntem yaklaşımı ile yürütülmüş ve iç içe desen çerçevesinde yapılandırılmıştır. 15 okul öncesi öğretmenine araştırmacılar tarafından geliştirilen, 10 modül ve 10 oturumdan oluşan“STREAM Öğretmen Eğitimi Programı”beş hafta süresince uygulanmıştır. Çalışmanın nicel verilerini toplamak amacıyla, katılımcılara ön test ve son test olarak“Öğretmen Problem Çözme Becerisi Kazandırma Yeterliği Ölçeği”ve“Bilgi Okuryazarlığı Ölçeği”uygulanmıştır. Deneysel müdahale kapsamında gerçekleştirilen STREAM öğretmen eğitiminin öncesinde ve sonrasında yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla katılımcıların görüşleri alınarak elde edilen nitel veriler, nicel verileri desteklemek amacıyla kullanılmıştır. Nicel bulgular Wilcoxon işaretli sıralar testi ile, nitel bulgular ise içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, STREAM öğretmen eğitimi programının, öğretmenlerin problem çözme becerilerini kazandırmada ve bilgi okuryazarlığı düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı artış sağladığını göstermiştir. Programın etkisi, öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarında daha etkin problem çözme stratejileri kullanmaları ve bilgiye erişim, değerlendirme ve kullanma konularında daha yüksek düzeyde yeterlilik sergilemeleri ile belirginleşmiştir. Nicel verilerle desteklenen bu bulgular, öğretmenlerin mesleki gelişimlerinde kayda değer bir ilerleme olduğunu ortaya koymaktadır. Nitel veriler ise, öğretmenlerin eğitim sürecine ilişkin olumlu geri bildirimleri ve deneyim paylaşımlarıyla programın öğretmenler üzerindeki olumlu etkisini doğrulamıştır. Bu çalışma, okul öncesi öğretmenlerinin STREAM becerileriyle donatılmasının, erken çocukluk eğitiminde önemli gelişmelere yol açabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effect of STREAM (Science, Technology, Reading and Writing, Engineering, Art, Mathematics) teacher training on preschool teachers' competencies in imparting problem-solving skills and their levels of information literacy, as well as to evaluate teachers' opinions about the training program. For this purpose, the research was conducted using a mixed-methods approach and structured within an embedded design framework. The“STREAM Teacher Training Program,”developed by the researchers and consisting of 10 modules and 10 sessions, was implemented over five weeks with 15 preschool teachers. To collect quantitative data, the“Teacher Problem Solving Skills Imparting Competence Scale”and the“Information Literacy Scale”were administered to the participants as pre-tests and post-tests. The qualitative data obtained through structured interview forms before and after the STREAM teacher training, conducted as part of the experimental intervention, were used to support the quantitative data. Quantitative findings were evaluated using the Wilcoxon signed-rank test, while qualitative findings were assessed using content analysis. The research results showed that the STREAM teacher training program provided a statistically significant increase in teachers' competencies in imparting problem-solving skills and their levels of information literacy. The impact of the program was evident in the teachers' more effective use of problem-solving strategies in classroom practices and higher levels of competence in accessing, evaluating, and using information. These findings, supported by quantitative data, reveal significant progress in teachers' professional development. Qualitative data, on the other hand, confirmed the positive impact of the program on teachers through their positive feedback and experience sharing regarding the training process. This study emphasizes that equipping preschool teachers with STREAM skills can lead to significant advancements in early childhood education.