Günübirlik kemoterapi tedavisi alan geriatrik onkoloji hastaları ile genç onkoloji hastaları arasındaki semptom farklılıkları ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of syptom differences and quality of life between geriatric oncology patients and young oncology patients receiving outpatient chemotherapy treatment
  1. Tez No: 881181
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Hemşirelik, Onkoloji, Geriatrics, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırma, günübirlik kemoterapi tedavisi alan geriatrik onkoloji hastaları ile genç onkoloji hastaları arasındaki semptom farklılıkları ve yaşam kalitesinin incelenmesi amacıyla karşılaştırmalı, tanımlayıcı, korelasyonel ve kesitsel desene uygun olarak yapıldı. Araştırmanın verileri Aralık 2022-Nisan 2023 tarihleri arasında Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Günübirlik Servisi'nden toplanmıştır. Çalışmaya meme, prostat, testis, akciğer, kolorektal, mide, jinekolojik kanser çeşitlerinden birine sahip olan, bilişsel işlevlerini sürdürebilen, tanısını en az 2 ay önce almış; 18-64 yaş aralığında 70 hasta ile 65 yaş üstü 70 hasta gönüllü olarak katıldı. Veri toplama araçlarından; Hasta Tanılama Formu, ECOG Performans Skoru, Mini- Cog Testi, Rotterdam Semptom Kontrol Listesi ve Rolls Royce Modeli Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS programı kullanıldı. Grupların ölçek puanları için Ki-kare, t testi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Bonferroni Posthoc, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Spearman's Korelasyon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in accordance with a comparative, descriptive, detailed and cross-sectional design to examine the symptoms and life changes between geriatric oncology areas and young oncology areas receiving outpatient treatment. The data of the study were collected from Atatürk Training and Research Hospital Oncology Day Service between December 2022 and April 2023. Those who had one of the types of breast, prostate, testicular, lung, colorectal, stomach or gynecological cancer were included in the study, were able to continue the methods, had been diagnosed at least 2 months ago; 70 patients between the ages of 18-64 and 70 patients over the age of 65 participated voluntarily. Among the data collection tools; He rejected the Patient Diagnostic Form, ECOG Performance Score, Mini-Cog Test, Rotterdam Symptom Checklist, and Rolls Royce Model Quality of Life Scale. Recording in SPSS program for data analysis. Classification scores of the groups are compatible with Chi-square, t test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Bonferroni Posthoc, One-Way Analysis of Variance and Spearman's Correlation tests.