Sıçanlarda böbrek iskemi/reperfüzyon modelinde aloe vera'nın koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of aloe vera in a renal ischemia/reperfusion model in rats
  1. Tez No: 881180
  2. Yazar: BURAK KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ÖZDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında renal iskemi/reperfüzyon hasarı üzerine aloe vera'nın koruyucu etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Bu çalışmada aloe vera 30 mg/kg, 60 mg/kg ve 120 mg/kg olmak üzere 3 farklı dozda 30 gün boyunca oral gavaj kanülü ile sıçanlara uygulanmıştır. 30 günün ardından arteria renalis sinistra 45 dakika klemplenerek iskemi uygulanmıştır. 24 saat reperfüzyonun ardından kan ve doku örnekleri alınarak biyokimyasal ve histolojik inceleme yapılmıştır. Biyokimyasal parametrelerden süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) değeri her üç dozda iskemi/reperfüzyon (İ/R) grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artarken; malondialdehit (MDA) değeri istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalmıştır. 60 mg/kg aloe vera uygulanan grubun SOD değeri 30 mg/kg aloe vera uygulanan grubun SOD değerinden anlamlı bir şekilde yüksek bulunmuştur. 120 mg/kg aloe vera uygulanan grubun MDA değeri 30 mg/kg aloe vera uygulanan grubun MDA değerinden anlamlı bir şekilde daha düşük bulunmuştur. 120 ve 60 mg/kg aloe vera uygulanan grubun MDA değeri ile kontrol grubunun MDA değeri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. Aloe vera uygulanan grupların katalaz seviyeleri birbirleriyle karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel anlamlı bir fark bulunmamıştır. Nekrotik hücre, tübüler hasar, glomerül hasarı, hyalin cast yapısı ve hücresel infiltrasyon açısından değerlendirilerek histolojik hasar skorlaması yapılmıştır. Yapılan histolojik incelemenin sonuçlarına göre aloe vera uygulanan gruplarda istatistiksel olarak anlamlı koruyucu etki görülmüştür; fakat 60 mg/kg aloe vera uygulanan gruptaki hasar diğer iki gruptan daha az bulunmuştur. Sonuç olarak 3 farklı dozda aloe vera uygulaması hem biyokimyasal hem de histolojik parametrelerde koruyucu etki sağlamıştır. 60 ve 120 mg/kg aloe vera uygulanan grubun biyokimyasal verileri daha iyi korunmuş; 60 mg/kg aloe vera verilen grubun histolojik yapısı daha sağlıklı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was investigated whether aloe vera has a protective effect on renal ischemia reperfusion injury. Aloe vera was applied to rats by oral gavage cannula for 30 days at 3 different doses, 30 mg/kg, 60 mg/kg and 120 mg/kg. After 30 days, arteria renalis sinistra was clamped for 45 minutes and ischemia was applied. After 24 hours of reperfusion, blood and tissue samples were taken and biochemical and histological examinations were performed. While superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) values of biochemical parameters increased statistically significantly in all three doses compared to the ischemia/reperfusion (I/R) group; malondialdehyde (MDA) value decreased statistically significantly. The SOD value of the group administered 60 mg/kg aloe vera was found to be significantly higher than the SOD value of the group administered 30 mg/kg aloe vera. The MDA value of the group administered 120 mg/kg aloe vera was found to be significantly lower than the MDA value of the group administered 30 mg/kg aloe vera. There was no statistically significant difference between the MDA value of the 120 and 60 mg/kg aloe vera applied group and the MDA value of the control group. When the catalase levels of the aloe vera applied groups were compared with each other, no statistically significant difference was found between them. Histological damage scoring was done by evaluating necrotic cells in terms of tubular damage, glomerular damage, hyaline cast structure and cellular infiltration. According to the results of the histological examination, a statistically significant protective effect was observed in the aloe vera applied groups; However, the damage in the group administered 60 mg/kg aloe vera was found to be less than the other two groups. Aloe vera application at 3 different doses provided a protective effect on both biochemical and histological parameters. Biochemical data of the group administered 60 and 120 mg/kg aloe vera were better preserved; The histological structure of the group given 60 mg/kg aloe vera was found to be healthier.