Sosyo-kültürel yaşamın kent formuna etkisi
The Effection of socio-cultural life to the city form
  1. Tez No: 88119
  2. Yazar: K. YEŞİM AKYALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
oz YÜKSEK LİSANS SOSYO - KÜLTÜREL YAŞAMIN KENT FORMUNA ETKİSİ K. YEŞİM AKYALÇIN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MİMARLIK ANA BİLİM DALI Danışman : Prof..Dr. Tamer GÖK Yıl : 1998, Sayfa: 108 Jüri : Prof.. Dr. Tamer GÖK : Prof. Dr. Erkin ERTEN : Doç. Dr. Levin ÖZGEN Yaşadığımız kentler, gelişen teknolojiler ve iletişim sistemlerinin, yoğun etkileşimi altında hızlı bir değişim içerisindedir. Bu değişim sosyal yaşamı da etkilemektedir. Oluşan göçler, nüfus artışı, bu artıştaki talepleri karşılamak amacıyla oluşan hızlı ve yoğun yapılaşma, beraberinde önemli bir takım ihtiyaçları da getirmektedir. Sosyo-kültürel yaşamın ve oluşturduğu kent formunun tanımlanması yapılarak, iki olgu arasındaki olması gereken yoğun iletişimin, kent örnekleri ile incelenmesi mimarlık açısından anlamlı bir katkı getirebilir. Bu tezde varolan tarihi kentler ve günümüz kentlerinden örnekler seçilerek, kendine özgü sosyal ve kültürel yaşamların oluşturdukları özgün kent formları arasındaki güçlü dinamik bağların incelenmesi amaçlanmıştır. Çünkü her kent, sosyal ve fiziksel verileriyle kendine özgü bir forma sahiptir. Bu nedenle kentler ve formları yoğun değişimlere açık bir potansiyele sahiptir. Dünya kentlerinden örneklerle tanımlanan ilişkinin birebir Adana kenti özelinde incelenmesi, yeni oluşmakta olan kentsel çevreler için önemli bir alt yapı niteliğinde olacaktır. Çünkü, yaşanan yoğun değişimleri kent formuna olduğu gibi yansıtmakta olan Adana Kentinde, yaşamaya uygun, sağlıklı, güvenli bir çevre için, sosyal ve formsal ilişkinin yoğun etkileşim içinde olduğu kentsel formlar düşünülmelidir. Anahtar Kelimeler : Sosyo-Kültürel Yaşam ; Kent Formu ; Kentsel Elemanlar ; İnsan ve Form İlişkisi ; Simgesel Etkiler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MArch THESIS THE EFFECTION OF SOCIO - CULTURAL LIFE TO THE CITY FORM K.YEŞİM AKY ALÇIN DEPARTMENT OF ARCHITECTURE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Tamer GÖK Year: 1998, Pages: 108 Jury : Prof. Dr. Tamer GÖK : Prof. Dr. Erkin ERTEN : Doç. Dr. Levin ÖZGEN The cities that we live in are consistently changing under the intensive effects of developing technology and communucation network and this change subsequently shows its effects in social life. The imigration and the population increase causes fast and intensive construction in order to reply to demands and this brings out some important requirements. The socio- cultural life, together with the city form it lays out, have been distinguished and the massive communacation network which these two plots should have in between has been analyzed, can bring an important effect for the arhitecture. The aim of this study is to investigate the strong dynamic correlations between authentic city forms and social and cultural life among historical and contemporary city samples. Because each city has a property of its own with its social and physical data and this causes cities and its forms to have an obvious potential to change. The investigation of this relation which has been described with examples from cities around the world and especially for Adana, will be an important data base for the newly forming city environment. Because Adana directly reflects a city form which is under consistent change. As a result, city forms which is built upon social and authentic relations must be considered in order to have an healty environment suitable to live in. Key Words : Social-Cultural Life ; City Form ; City Elemens ; Relation Between Humanbeign and Form ; Symbolical Effects II