Bazı sofralık üzüm çeşitlerinde değişik yaz budaması uygulamalarının etkisi üzerinde bir araştırma
A Research on the effect of different summer pruning treatments in some table grape cultivars
- Tez No: 88118
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH TANGOLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ BAZI SOFRALIK UZUM ÇEŞİTLERİNDE DEĞİŞİK YAZ BUDAMASI UYGULAMALARININ ETKİSİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA MAHMUT SIĞIN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BAHÇE BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Semih TANGOLAR Yıl : 1998, Sayfa 71 Jüri : Prof. Dr. Semih TANGOLAR Prof. Dr. Fuat ERGENOĞLU Doç. Dr. Ali KÜDEN OZ Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 1997 yılında yürütülen bu çalışmada Pcrlcttc. Alphonsc Lavallcc. Razakı ve King's Rub}' sofralık ii/.ünı çeşitlerinde değişik yaz budaması uygulamalarının etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada 8 uygulamaya yer verilmiş olup; bu uygulamalar kontrol, filiz alma,uç alma.yaprak alma, filiz+yaprak alma, fili/.+uç alma, \ıç+yaprak alma ve fili/.+uç+yaprak almadır. Yaz budaması uygulamaları sonucunda, genel olarak verim ve kalitenin kontrole göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bağcılıkta en fazla görülen Mildiyö. Külteme ve Kurşuni Küf gibi mantari hastalıkların genci olarak yaz budaması yapılan omcalarda daha düşük oranda olduğu görülmüştür. Anahtar kelimeler : Asma. yaz budaması.uç alma.yaprak alma, filiz alma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS A RESEARCH ON THE EFFECT OF DIFFERENT SUMMER PRUNING TREATMENTS FN SOME TABLE GRAPE CULTIVARS MAHMUT SIGIN DEPARTMENT OF HORTICULTURE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Semih TANGOLAR Year : 1998, Pages 71 Jury Prof. Dr. Semih TANGOLAR Prof. Dr. Fuat ERGENO?LU Assoc. Prof. Dr. AH KÜDEN ABSTRACT This study was carried out at the Horticultural Department of Çukurova University Agricultural Faculty in 1997. In the study, effect of different summer pruning treatments on Pcrlcttc, Alphonsc Lavallce. Razakı and King's Ruby tabic grape cultivars were investigated. Treatments used were control, shoot removal, topping, leaf removal, shoot -»- leaf removal, shoot removal 'topping, topping+leaf removal, and shoot removal Hopping+leaf removal. According to out come of the study, yield and quality values were found to be higher in different summer pruning treatments than control. In addition Plasmopara viticola. Uncinula necatar, and liotrytis cinerea fungal diseases which are important in the viticulture were found to be less effective in the summer priming treatments. Key Words : Grape, summer pruning, topping, leaf removal, shoot removal