Nitrürasyon tav fırını dizaynı ve nitrürasyonu etkileyen parametrelerin incelenmesi
  1. Tez No: 8812
  2. Yazar: OSMAN NURİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ŞERİF KOMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET Günümüzde yapı çeliklerinde aranan en önemli özellik, dışta sert ve mukavim, içte ise tak bir yapı elde etmektir» Yüzey sertleştirme işlemleri bu isteklere cevap verebilmektedir. Bu nedenle uzun yıllar boyunca yapılan araştırmalar sonucu yüzey sertleştirme işlemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada ilk olarak, yüzey sertleştirme işlemlerin den olan nitrürasyon ele alınmış, daha sonra bu işlemin yapılabileceği nitrürasyon tav fırınları anlatılmıştır. Çalışmanın sonunda bu tür fırınları dizayn edebilen bir bilgisayar programı verilmiştir. Nitrürasyon işlemi çelik yüzeyine azot yayındınlarak, yüzeyde nitrür oluşturulması ile yapılır. Nitrürler işlem sonunda kendi başlarına serttirler, bu nedenle nitrürasyon işlemi sonunda ayrıca bir sertleştirme işlemi gerekmez. Kullanılacak yere uygun ve işlem görmemiş çelikler bulunması mümkündür. Fakat bu tür çelikler her zaman ekonomik olmayabilir. Bu nedenle yüzey sertleştirme işlemine tabi tutulmuş parçalar kullanmak daha ekonomiktir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, the most important property in construction steel is that it should be hard and strong outside, and tough inside» Surface hardening processes should meet above requirements» For this reason, these methods have been developed through investigations done for years. In this study, at first nitriding which is one of the surface hardening processes was handled» Afterwards, nit riding furnaces used for hardening were explained» Finally a computer program which designs such a furnace was presented »