Santrifüj kavramlar ve enerji tasarrufu
- Tez No: 8811
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH C. BABALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu tezde, santrifüj kavramanın sistematiği ve enerji sarf iyat ındaki önemi incelenmiştir. Belli değerlere ulaşmak için iki ayrı tipte kavrama île iki ayrı deney yapılmış olup bunlardan birinin konstrüksiyonu ve imalatı Anadolu üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Takım Tezgahları laboratuvarında gerçekleştiril miş» diğeri ise citroen S Cv 4 kavraması olup hazır alınmıştır. Birinci grup deneylerde kavramalar santrifüj kavrama olarak, ikinci grup deneylerde ise aynı atalete sahip olmak Şartıyla rijit kavrama olarak kullanılmışlardır ve görüleceği üzere demaraj akımı süresince makul bir enerji tasarrufu santrifüj kavrama ile sağlanabilmiştir. Amstnad CPC 61S8 bilgisayarı ve uyum devresi yardımıyla ortalama faz akımı ve gerilimi tesbit edilip, güç sarfiyat hesabı yapılmıştır. Sonuç ve tartışma bölümünde bahsedildiği gibi belli miktarda enerji tasarrufu sağlanmış» ayrıca kullanılan santrifüj kavramaların üstünlükleri gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Enerji Tasarrufu Sağlayan Kavramalar, Santrifüj Kuvvet, Santrifüj Kavrama.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, systematic of centrifugal Clutches and importances of them for the energy consumption have been examined. In order to arrive certain results, two different types of clutches in two separate tests were used. One of them being home made? construction and production fulfilled at Anadolu University Engineering Faculty Tooling Laborato ries, the second one was CITROEN 2 Cv 4, bought from the automobile industry. In the first group of tests, clutches were used as centrifugal clutches but in the second group of tests, having the same inertia, they were used as a rigid clutch and seen that, at the starting current period reasonable energy economy was obtained with the centrifugal clutches. With the aid of AMSTRAD CPC 61H8 computer and matching circuit, phase current and voltage being determined, power consumption was calculated. As mentioned at the result and discussion section, cer tain amount of economy had been obtained and also superior ities of centrifugal clutches utilized, observed. Keywords : Clutches That Save Energy, Centrifugal Force, Centrifugal Clutch.