İnternet oyun oynama bozukluğu olan ergenlerin okupasyonel denge, yürütücü işlevler ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
Examining the occupational balance, executive functions and quality of life of adolescents with internet gaming disorder
- Tez No: 881206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ERKAN OĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Psikiyatri, Occupational Therapy, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma internet oyun oynama bozukluğu (İOOB) tanılı ergenlerin, okupasyonel denge, yürütücü işlevler ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiyi araştırmak için planlandı. Çalışmaya 12-18 yaş aralığında İOOB görülen 31 birey; sağlıklı 31 birey olmak üzere toplam 62 kişi katıldı. Sosyodemografik verileri alınan katılımcıların internet oyun oynama düzeylerini değerlendirmek için İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği, okupasyonel dengelerini değerlendirmek için Adölesan Aktivite Dengesi Ölçeği, yürütücü işlevlerini değerlendirmek için Ergen Yürütücü İşlevler Envanteri ve yaşam kalitelerini değerlendirmek için Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği-Ergen Formu kullanıldı. İOOB'li ve sağlıklı bireylerin okupasyonel denge, yürütücü işlevler ve yaşam kaliteleri arasındaki fark Mann Whitney U Testi ile incelendi. İOOB'li bireylerin okupasyonel denge, yürütücü işlevler ve yaşam kaliteleri sağlıklı bireylere göre istatistiksel açıdan daha kötü bulundu. İnternet oyun oynama düzeyi ve okupasyonel denge, yürütücü işlevler, yaşam kalitesi arasındaki ilişki Spearman Korelasyon Testi ile incelendi. İOOB'li bireylerin internet oyun oynama bozukluğu düzeyleri ile okupasyonel denge, yürütücü işlevler ve yaşam kaliteleri istatistiksel olarak ilişkili bulundu. Çalışmanın sonucuna göre İOOB'li bireylerin internette uzun süre oyun oynamaları okupasyonel denge, yürütücü işlevler ve yaşam kalitelerini olumsuz etkilemektedir. Ruh sağlığı alanında çalışan ergoterapistlerin çocuk ve ergenlere yönelik okupasyon ve aktivite temelli müdahaleler sağlarken internetin olumlu/olumsuz etkilerini göz önünde bulundurmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the relationship between occupational balance, executive functions, and quality of life in adolescents diagnosed with internet gaming disorder (IGD). A total of 62 participants, including 31 individuals with IGD and 31 healthy individuals aged 12-18, participated in the study. Sociodemographic data of the participants were collected, and the Internet Gaming Disorder Scale was used to assess their internet gaming levels. The Adolescent Occupational Balance Scale was used to evaluate occupational balance, the Teenage Executive Functioning Inventory (TEXI) was used to assess executive functions, and the Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) was used to evaluate quality of life. Differences in occupational balance, executive functions, and quality of life between individuals with IGD and healthy individuals were analyzed using the Mann Whitney U Test. It was found that individuals with IGD had statistically significantly worse occupational balance, executive functions, and quality of life compared to those healthy individuals. The relationship between internet gaming levels and occupational balance, executive functions, and quality of life was examined using the Spearman Correlation Test. It was found that internet gaming disorder levels in individuals with IGD were statistically significantly related to occupational balance, executive functions, and quality of life. According to the results of the study, the long duration of internet gaming in individuals with IGD negatively affects their occupational balance, executive functions, and quality of life. Occupational therapists working in mental health should consider the positive and negative effects of the internet while providing occupation and activity-based interventions for children and adolescents.