Müzik sektöründe kadın dayanışması
Women's solidarity in music industry
- Tez No: 881207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCA ARICAN, DOÇ. DR. ASLİHAN ÖĞÜN BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Toplumsal cinsiyet rolleri ve bu rollerin getirdiği kalıplar ve ön yargılar kadınları özel alanda da, kamusal alanda da sınırlamaktadır. Kadınların toplumsal cinsiyet rolleri sebebiyle yaşadığı zorluklar kendisini müzik alanında da göstermektedir. Bu çalışmada toplumsal cinsiyet rollerinin müzisyen kadınların yaşamlarına etkisi incelenecektir. Toplumsal cinsiyet rollerinin müzisyen bir kadının eserlerine ve hayatına çektiği sınırların feminist düşünce ve kadın dayanışması ile genişletilip genişletilemeyeceği ve müzik sektöründeki kadınlara nasıl daha güvenli ve daha özgür bir alan açabileceği müzik sektöründe toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla faaliyetlerini sürdüren Kreşendo, Sisters Music Chain, Sista Sound, Kadınlarla Jam, Hit Like A Girl Türkiye isimli oluşumlar ve“Duy Sesimi”projesi üzerinden tartışılacak, Türkiye'de feminist hareketin getirdiği deneyim, bilgi birikimi ve kavram kümelerinin bu oluşumlar için bir önem teşkil edip etmediği, eğer ediyorsa, bu durumun oluşumların faaliyet ve söylemlerine ne kadar yansıdığı incelenecektir. Bunun için çalışmada öncelikle Türkiye'de kadın hareketinin tarihine ve müzisyen kadınların hangi ortamlarda ve hangi tartışmalar etrafında müzik icra ettiklerini görebilmek amacıyla, yürütülen müzik politikaları ve bu politikalar etrafında şekillenen müzik tartışmalarına yer verilecektir. Ardından oluşumların vurguladıkları sorunlar ve sundukları çözüm önerileri, müzisyen kadınlara açtıkları alanlar ve bu alanların genişliği tartışmaya açılacaktır. Sonuç olarak, Kreşendo'nun hem feminizmin kavram kümelerinden beslenmesi, hem de içerisinde bulundukları iş birlikleri ve İstanbul dışındaki müzisyen kadınları da içeren projeler yaratmaları sebebiyle diğer oluşumlara kıyasla müzisyen kadınların müzik sektöründe yaşadığı sorunlara daha etkili ve kapsayıcı çözümler üretebildikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gender roles, as well as the stereotypes and prejudices they bring, limit women in both private and public spheres. The challenges women face due to gender roles are also evident in the field of music. This study will examine the impact of gender roles on the lives of women musicians. It will discuss and explore whether the boundaries imposed on the works and lives of women musicians by gender roles can be expanded through feminist thought and female solidarity, and how a safer and more liberating space can be created for women in the music industry through the examples of Kreşendo, Sisters Music Chain, Sista Sound, Kadınlarla Jam, Hit Like A Girl Turkey, and the“Duy Sesimi (Hear My Voice)”project which operate with the aim of achieving gender equality in the music sector. The study will investigate whether the experiences, knowledge, and concepts brought by the feminist movement in Turkey are significant for these organizations, and if so, how much this is reflected in their activities and discourses. To achieve this, the study will first examine the history of the women's movement in Turkey as well as the music policies implemented to understand the environments in which women musicians perform and the debates surrounding music. Then, the problems highlighted by organizations and their proposed solutions, as well as the spaces they open for women musicians and the extent of these spaces, will be discussed. In conclusion, it has been observed that Kreşendo is able to produce more effective and inclusive solutions to the problems faced by women musicians in the music industry compared to other organizations, due to its nourishment from feminist concepts and its creation of projects that include collaborations and women musicians outside of Istanbul.