Peyami Safa'nın Yalnızız ile Miguel de Unamuno'nun Niebla (Sis) eserlerinde varoluşçuluk düşüncesinin yansımaları.
Reflections of existentialism in Peyami Safa's Yalnızız and Miguel de Unamuno's Niebla (Fog).
- Tez No: 881224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN GÜRLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu yüksek lisans tezinde amaç, bahsi geçen yazarların söz konusu eserlerindeki varoluşçuluk düşüncesinin yansımalarını incelemek ve karşılaştırmaktır. Bu amaçtan hareketle Yalnızız (1951) ile Sis (1918) eserleri karşılaştırmalı edebi çerçevede ele alınmış varoluşsal sancıları, yaratılan ütopik dünyaları, gerçek ile kuram arasındaki benzer yapıları incelenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda iki eserde, varoluşçuluk felsefesinin temel konuları olan Yalnızlık ve Yabancılaşma, Umut/Umutsuzluk, Özgürlük ve Başkaldırı, Sıkıntı, Bunaltı, Acı, Kaygı, Öfke, İntihar, Ölüm, Bireysel Ahlak Anlayışı ve Öznellik çerçevelerinde değerlendirilmiştir. Ancak Peyami Safa'nın eseri Simeranya bölümü kapsamında ayrıca değerlendirilmiştir. İncelenen ikinci eser, İspanyol yazar Miguel de Unamuno'nun Sis (Niebla) isimli eseridir. Bu eser içerisinde incelenen varoluşsal başlıklar, Yalnızız ile kıyaslamalı olarak sürdürülmüş ve elde edilen bulgular sonuç bölümünde aktarılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, yazılış dönemleri birbiriyle örtüşmeyen bu iki yapıtın ayrı dönemlerde yazılmış olmalarına rağmen içerik ve yapı olarak birbirleriyle örtüşen yanları ve bunların yanı sıra zıtlıkları da sonuç bölümünde incelenmiştir. İncelemeler sonucunda varoluşçuluk akımının ilk akla gelen büyük isimlerinden olan Kierkegaard ile Sartre'ın felsefelerinden esinlenildiği düşünülen bazı düşünceler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this master's thesis is to analyze and compare the reflections of existentialism in the works of the mentioned authors. Based on this purpose, the works titled Yalnızız (1951) and Niebla (1918) were analyzed within the framework of comparative literary science and their existential pains, utopian worlds created, and common motifs between reality and theory were tried to be examined. In this direction, the two works were analyzed within the framework of the basic principles of existentialism such as Loneliness and Alienation, Hope / Despair, Freedom and Rebellion, Boredom, Depression, Pain, Anxiety, Anger, Suicide, Death, Individual Morality and Subjectivity. However, Peyami Safa's work has been analyzed separately within the scope of the Simeranya section. The second work analyzed is the Spanish writer Miguel de Unamuno's Sis (Niebla). The existential topics analyzed in this work have been continued in comparison with the Turkish work Yalnızız and the common and contrasting parts due to the acquired results are presented in the conclusion section. As a result of the analyses, although these two works, whose periods of writing do not overlap with each other, were written in different periods, the overlapping aspects of their content structure and their contrasts as well as these aspects are also examined in the conclusion section. The conclusion of the analysis, some ideas that are thought to be inspired by the philosophies of Kierkegaard and Sartre, who are the first big names of the existentialism movement that come to mind, have been identified.