Florinalı Nâzım'ın hayatı, sanatı ve eserleri üzerine bir inceleme
The life, art, and works of Florinalı Nâzım
  1. Tez No: 881225
  2. Yazar: EDA GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 495
Özet
1901 yılında doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği yer olan Yunanistan'ın Florina şehrinden İstanbul'a Hukuk tahsili yapmaya gelerek başlayan edebî hayatını oldukça dolu geçiren Mehmet Nâzım Özgünay, Servet-i Fünun, Fecr-i Âti ve Millî Edebiyat dönemlerinde eser vermiş önemli bir şairdir. Florinalı Nâzım'ın adı, yaşadığı dönemde şairler ve yazarlar tarafından çok fazla anılmasına rağmen eserlerinin tamamı Latin harflerine çevrilip toplu bir çalışma yapılmamıştır. Edebiyat tarihinde görülen bu eksikliği kapatmak için bu çalışmada Florinalı Nâzım'ın hayatı, sanatı ve eserleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Nâzım, edebiyat dünyasında çeşitli türlerde eser kaleme alarak yer edinmiştir. Özellikle yakın olduğu şair dostları Abdülhak Hâmid Tarhan başta olmak üzere, sanatçılar hakkında kitaplar çıkaran sanatçı; önemli şahsiyetlerin ölümlerini anmak üzere ihtifal törenleri düzenlemiştir. Bu törenlerde kendi yazdığı şiirleri okuyup kitap haline getiren Florinalı, bu kitaplarına devrin ileri gelen sanatçılardan kendisi adına yazılan takrîz yazılarını ilave etmiştir. Yapılan bu çalışmada; Florinalı Nâzım ismiyle şöhret kazanmış olan Mehmet Nâzım Özgünay'ın hayatı hakkında bilgilere yer verilmiş, eserleri Latin harflerine çevrilerek tahlil edilmiştir. Sanatı ve Edebî Kişiliği kısmında sanat görüşü ve eserleri açıklanmıştır. İkinci kısımda Nâzım şeklindeki eserleri tematik olarak incelenmiş, üçüncü kısımda ise nazım-nesir karışık eserlerinde yer alan mektup ve hatıraları ele alınmıştır. Takrîz yazıları ve ihtifal törenleri de bu bölümde detaylı bir şekilde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mehmet Nâzım Özgünay, who began his literary life by coming to Istanbul to study Law from the city of Florina in Greece, where he was born in 1901 and spent his childhood, had a very full literary career and was an important poet who produced works during the periods of Servet-i Fünun, Fecr-i Âti, and National Literature. Although the name of Nâzım of Florina was frequently mentioned by poets and writers of his time, all of his works have not been translated into Latin letters and compiled into a collective work. To fill this gap seen in the history of literature, this study has examined in detail the life, art, and works of Nâzım of Florina. Nâzım gained a place in the literary world by writing works in various genres. The poet, who published books about artists, especially his close poet friends, primarily Abdülhak Hâmid Tarhan, organized commemorative ceremonies to honor the deaths of significant figures. At these ceremonies, Nâzım of Florina read his own poems and compiled them into books, adding encomium writings written in his honor by the prominent artists of the era. In this study, information about the life of Mehmet Nâzım Özgünay, who gained fame with the name Nâzım of Florina, is provided, and his works have been translated into Latin letters and analyzed. In the section on his Art and Literary Personality, his artistic view and works are explained. In the second part, his works in verse form are examined thematically, and in the third part, the letters and memoirs found in his mixed verse-prose works are discussed. vii Encomium writings and commemorative ceremonies are also detailed in this section.